Ana Sayfa Pratik Bilgiler Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Borsa da yada finansal piyasalarda “boğa piyasası” terimini sıklıkla duyarız. Peki, Borsa boğa piyasası Nedir? Borsa boğa piyasası, piyasanın yani borsanın yükselişte olduğunun bir ifadesidir. Eğer, “Borsa İstanbul’a boğa piyasası hakim” diye bir cümle ile karşılaşırsanız, bu borsanın yükseldiğine dair kullanılan bir cümledir. Boğa piyasasında alıcılar çoğunluk, satıcılar ise azınlık konumdadır. Alıcıların çok olduğu ortamlara boğa piyasası derler.

Borsa da boğa piyasasından ziyade ayı piyasası terimi de mevcuttur. Ayı piyasası, boğa piyasasının tam zıttıdır. Yani satıcıların çoğunlukta olduğu piyasaya ayı piyasası denmektedir. Bir parite ya da borsa düşüşte ise o piyasaya ayı piyasası hakimdir.

Piyasaya, boğa piyasasının hakim olduğunu söylemek için o piyasasının günün en düşük seviyesinden %20 yükselmiş olması gerekir. Bu bağlamda piyasaya boğa piyasası denilebilmektedir.

Boğa piyasasının 3 farklı aşaması mevcuttur. Bu aşamalar sırasıyla, toplama, alım ve doygunluk aşaması olarak geçmektedir.

Toplama aşaması; Piyasa yatay seyrederken bu yataylıktan sıkılan veya piyasanın bir önceki düşüşünden zarar eden yatırımcılar, piyasanın dip yapmasını bekler ve piyasanın dip yaptığına kanaat getirirlerse o varlığa yüksek miktarlarda para yatırırlar. Bu aşamaya da toplama aşaması denir.

Alım aşaması diye bahsedilen aşama toplama aşamasının ardından gerçekleşir. Toplama aşamasında yüksek oranlarda alımlar yapıldığı için diğer yatırımcılar da bu trene katılır ve yükseliş daha hızlı bir hale gelir.

Doygunluk aşaması ise son aşamadır. Piyasa alıcılar ile birlikte yükseliş trendine girmiştir ve belirli bir doygunluk seviyesine ulaşmıştır. İşte bu seviyede artık alıcılar tükenir ve fiyat görebileceği en yüksek seviyeyi görür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz