Ana Sayfa Genel Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Çözüm Yolları)

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Çözüm Yolları)

Boğaz ağrısı için ne yapılmalı sorusunun cevabı pek çok insan için büyük önem taşıyor. Bu ağrı kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz etkileyebiliyor. Boğaz ağrısı ateşin de yükselmesine yol açıyor. Bu da kişileri halsiz düşürüyor. Ayrıca bademciklerin şişmesi yutkunma zorluğunun yaşanmasına da neden oluyor. Boğaz ağrısı ufak bir şey gibi düşünülebilir. Ancak tüm bunların birleşmesi kişileri büyük problemler ile karşı karşıya getiriyor. Bundan dolayı boğaz ağrısına neden olan şeyin bir an önce tespit edilmesi ve tedavisine başlanması önemlidir.

Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı grip, nezle gibi soğuk algınlıklarından kaynaklı olabilir. Bu da boğaz ağrısı ile en sık karşılaşılma nedenlerinden bir tanesidir. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda virüsler boğaza da yerleşir. Bundan dolayı boğazda da ağrıların yaşanmasına neden olur. Bir başka neden ise alerjilerdir. Özellikle bahar mevsiminde ortaya çıkan polenlere, çimenlere ya da tozlara karşı alerjiler boğazın ağrımasına da yol açar. Boğaz ağrısı nedenleri arasında gösterilebilecek diğer etkenler ise şunlardır:

  • Kuru hava,
  • Sigara dumanı ya da kimyasal maddeler,
  • Bakteriyel enfeksiyonlar,
  • Reflü hastalığı.

Hayatı en olumsuz etkileyen boğaz ağrısının nedenlerinden bir tanesi bademciklerin şişmesidir. Bademciklerin iltihaplanıp şişmesi şiddetli şekilde boğaz ağrısı yaşanmasına neden olur. Ayrıca bademcik enfeksiyonu ateşi de yükseltir.

Enfeksiyon Kaynaklı Boğaz Ağrısının Tedavisi

Boğaz ağrılarının nedenlerine göre tedavi yöntemleri de değişebilir. Bundan dolayı tedaviden önce nedenin araştırılması gerekir. Şiddetli ve geçmeyen boğaz ağrıları için doktora başvurulmalıdır. Doktorların muayenesinin ardından boğaz ağrısının nedeni enfeksiyon olduğu tespit edilmişse antibiyotik kullanılmalıdır. Ancak bu antibiyotikler kesinlikle doktor tavsiyesi dışında alınmamalı. Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı ileride çok daha büyük rahatsızlıklara yol açabilir.

Boğaz ağrısı doktorları kulak burun boğaz uzmanlarıdır. Bu uzmanlar tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemlerinin dışına çıkılmamalıdır. Herhangi bir böbrek rahatsızlığı gibi hastalıklara sahip olan kişilerin de antibiyotik yazan doktora bunu belirtmesi gerekir. Bir başka tedavi yöntemi ise pastillerdir. Bu pastiller boğazı rahatlatarak ağrıların da hafiflemesini sağlayacaktır.

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Bu ağrılar genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklı olduğu için en iyi tedavisi dinlenmek ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlerin yenmesidir. Boğaz ağrısı doğal yöntemlerden bazıları da çeşitli bitki çaylarıdır. Örneğin zencefil çayı boğaz ağrısının giderilmesinde birebirdir. Ayrıca bu zencefil çayının içine konulacak bal da ektisini arttıracaktır. Bunun yanı sıra bal ile hazırlanmış sıcak çaylar da boğaza iyi gelecektir. Ancak içilen bu çayların çok sıcak olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Gereğinden fazla sıcak boğazın tahriş olmasına ve ağrıların artmasına yol açabilir.

Boğaz ağrılarının en büyük nedenlerinden bir tanesi ağzın kurumasıdır. Özellikle gece uyurken birçok insanın ağzı bununla beraber boğazı da kurur. Tahrişe yol açan bu kuruluk ağrı da yapar. Bundan dolayı buhar makinaların alınması etkili bir yöntem olabilir. Bu makinaları alamayan kişiler de bir bardak suyu kaloriferin üzerine koyabilir.

Gargara İle Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğazda oluşan ağrıları geçirebilmek bir başka şey ise gargaralardır. Doktorların tavsiyesi üzerine eczanelerden alınan gargaraların düzenli olarak kullanılması boğaz enfeksiyonlarını geriletecek ve ağrıları geçirecektir. Gargaraları evde hazırlayabilmek de mümkündür. Pek çok uzman tuzlu su ya da karbonatlı su ile yapılan gargaraların boğaz ağrılarını geçireceğini dile getirmektedir. Bu gargaralar boğaz ağrısı evde çözüm yöntemlerinden bir tanesidir. Karbonatlı ya da tuzlu su ile hazırlanan gargaralar ağızdaki yararlar için de oldukça etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz