Ana Sayfa Finans Borç Kapatma Kredisi ile Borçlardan Kurtulun

Borç Kapatma Kredisi ile Borçlardan Kurtulun

Dünya ekonomisinin son zamanlarda tüketim ekonomisine kayması ve bankaların vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlayarak kredi vermesi, birçok insanı farklı farklı bankalardan kredi kullanmaya sevk etti. İnsanların çoğu ev kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi çeşitli kredileri farklı farklı bankalardan alarak birçok bankaya karşı taahhüt altına girdiler. Borç kapatma kredisi de bu kapsamda insanları rahatlatmak amacıyla bankalar tarafından belli dönemlerde verilen bir kampanyalı kredi türüdür.

Borç kapatma kredisi ile;  kredi kullanarak birçok bankada borçlu hale gelen insanlar borcunu tek bir bankada toplayabilirler.

Borç Kapatma Kredisinin Avantajları

Çeşitli bankalardan kredi kullanarak borçlanan kişilerin, ödemede zorluk yaşaması halinde, bir icra takibi, avukat, idari işlemlerle karşılaşması çok muhtemeldir. Borçluya karşı bu yasal sürecin ilerlemesi maddi açıdan zor duruma düşen kişinin maddi durumunu daha da kötüleştirirken, psikolojisini de bozmaktadır. Bu anlamda birçok banka tarafından verilen borç kapatma kredisi, insanların bu tür süreçlerle uğraşmadan borçlarını tek bir bankada toplamasını ve daha uzun bir vadeye bağlamasını sağlar.

Borç kapatma kredisi ile kısa vadeli borçlar uzun vadeli kredilerle daha uzun bir sürece yayılabileceği gibi, maddi açıdan zora düşmüş borçluların durumunu düzeltebilmesi açısından da önem arz etmektedir.

Ayrıca kredi kullanan kişinin kredi taksidini ödeyememesi halinde; bankalar tarafından kredi skoru düşürülerek ileride banka ürünlerini kullanması konusunda kısıtlamalarla karşılaşabilmektedir. Bu kapsamda da borç kapatma kredisi ile diğer bankalara olan borcunu ödeyen borçlunun bankalar nezdindeki kredi skoru da negatif etkilenmeyecektir.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Verilir?

Borç kapatma kredisi alabilmenin belli başlı şartları olmasına rağmen kredi kabul şartları krediyi kullandıran bankaya göre farklılık göstermektedir.

Öncelikle bu kredi yılın her döneminde kullanılabilen bir kredi değildir. Her banka ekonomik durumuna göre yılın belli zamanlarında borç kapatma kredi verdiğini duyurur. Borç kapatma kredisi vereceğini duyuran bankalar belli sürelerde başvuruları kabul eder. Borç kapatma kredisi kullanmak isteyen kimselerin; farklı bankalardan kullandığı krediler ile bunların faiz oranlarını, başvuru tarihine kadar krediye ilişkin yapılan ödemeleri, kredinin ödenmemiş kısmının bankaya bildirilmesi gereklidir.

Ayrıca her kredi başvurusunda olduğu gibi; başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi, aylık gelir bordrosu, ikametgah belgesi, borçlu tarafından ödenen fatura bilgileri ile bu kredi başvurusuna eklenmelidir.

Krediye başvuran kişilerin diğer bankalardan kullandığı krediler taşıt, ihtiyaç kredi vs. gibi bir kredi olması halinde borç kapatma kredisi alabilirler. Eğer borçlunun kullandığı kredi taşıt kredisi ise; bu kredinin kapatılması için borç kapatma kredisi alması mümkün değildir.

Kredi kullanmak isteyenlerden başvuruları toplayan bankalar, 5-10 gün içerisinde krediyi verip vermeyeceği konusunda bir karar vermek suretiyle başvuru sahibine verilen kararı iletirler.

Bankalar, borç kapatma kredilerini özellikle başvuru sahibi hakkında yasal takip başlaması arefesinde; bu sürece girişmemek adına verirler.

Borç kapatma kredi başvurusu banka tarafından onaylanan borçlular ile yeni bir kredi sözleşmesi imzalanarak yeni bir ödeme planı oluşturulur. Ardından EFT suretiyle borçlunun diğer bankalardan kullanmış olduğu kredilere ödeme yapılır ve kredi borçları kapatılır. Bir nevi borç kapatma kredisi ile borçların yapılandırılması yapılmış olur.

Bu kredi kapsamında kullanılan kredinin diğer bankalardaki borçlardan az olmaması gereklidir. Diğer bankalara olan kredi borçlarından daha az miktarlarla borç kapatma kredisi kullanılması mümkün değildir.

Borç Kapatma Kredisinde Faiz Oranı Nedir?

Yılın belli dönemlerinde verilen borç kapatma kredisinde en son uygulanan faiz oranı %1.15 ile %1.30 arasındadır ve döneme göre faiz oranlarında değişiklik olabilmektedir. Ayrıca yüksek meblağ kredi kullanımında bu faiz oranlarından farklı olarak kredi başvuru sahibine özel bir faiz oranı uygulaması takdir edilebilir. Kredi kullanmak isteyen kimselerin doğrudan banka yetkilisi ile iletişime geçerek en uygun faiz oranları konusunda teklif alması ekonomik olarak daha iyi olacaktır.

Borç Kapatma Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Borç kapatma kredisi yılın her dönemine göre farklılık göstermektedir. Bu krediyi verecek bankaların dönemlik kar ve ellerindeki paranın durumuna göre tüm detaylar değişmektedir. Özellikle Garanti, ŞekerBank, Akbank, Finansbank, Denizbank, İş Bankası gibi birçok bilindik banka yılın belli dönemlerinde borç kapatma kredisi verdiklerini duyurmaktadır.

Borç Kapatma Kredisi duyuruları için aşağıdaki linklerden banka sitelerine giderek güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz