Ana Sayfa Pratik Bilgiler Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Boşanan kadınlar her ne kadar eşlerinden nafaka alsalar da eşlerinin durumu olmaması halinde aldıkları nafaka miktarı da çok düşük olmaktadır. Birçok kadında ev hanımı olduğu için emekli olurken zorluk çeker ve bu sebeple ek bir gelire veya maaşa ihtiyaç duyar. Böyle bir durumda ise devlet boşanan kadınlara babasının maaşını çekmesine olanak tanımaktadır. Yukarıda anlattığımız olay tamamen devletin boşanan kadın vatandaşlarını korumak adına yapılmaktadır.

Boşanan Kadın Maaş Alabilir Mi?

Bu sorunun cevabı evettir. Tabi ki belli başlı kriterler vardır. Eğer boşanan kadının babası hayatta ise maaşın bir kısmını alabilir. Boşanan kadının babası vefat etmiş ise, kadın emekli değil ve herhangi bir yerde sigortalı çalışan değil ise maaşın tamamını alabilir.

Maaş Kesilir Mi?

Devlet bu yasanın suistimal edilmesi sebebiyle boşanan kadınları Sosyal Güvenlik Kurumunun memurları aracılığı ile takip etmektedir. Eğer boşanan kadın kocası ile aynı evde yaşamasına rağmen maaşı alıyor ise, devlet bu paraya el koymakta ve daha önce alınan tüm parayı geri almaktadır. Bu suistimalin hapis cezası bile bulunmaktadır.

Boşanan kadın eğer sigortalı bir işe girmiş ise maaş kesilir. Sigortalı çalışanların zaten gelirleri olduğu için devlet bu durumda kadını bu haktan mahrum bırakır.

Maaş Başvuru Süreci

Bu maaşı almak için kadının boşanması, sigortalı çalışan veya emekli maaşının olmaması gerekmektedir. Babası da vefat etmiş ise SSK’ya bir dilekçe ile maaşı almaya başlayabilir. Eğer baba hayatta ise yine SSK’ya gidip boşandığını belirtmesi gerekmektedir. SSK ise dilekçeyi işleme aldıktan sonra gerekli incelemeleri yapar ve uygun görülmesi durumunda boşanan kadına maaşı bağlanır.

Şunu da unutmamakta fayda var, eğer boşanan kadının babası SGK veya Bağ-kur emeklisi değilse (hayatta olup olmaması önemli değil) emekli maaşını alamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz