Ana Sayfa Genel Çaydanlık Parlatma Nasıl Yapılır?

Çaydanlık Parlatma Nasıl Yapılır?

Hepimiz çay içmeyi çok severiz. Ama temizliğine gelince hep erteleriz. ”Aman nasıl temizleyeceğim uzun iş elimde malzeme yok der dururuz.” Oysa ki; pratik bilgilerle bunu başarmak çok kolay. Aşağıda 2 ayrı başlığımızda açıklama yapacağız.

Çaydanlık Temizleme

Temiz çaydanlığın içine sirke ekleyip bir gece bekletin. Sabah dibinde az sirke kalmak şartıyla boşaltıp bir yemek kaşığı karbonat ekleyip sünger yardımı ile içini iyice ovun. Daha sonra bol sabun ile yıkayıp temizleyin.

Çaydanlık Parlatma

Parlatmaya gelince yine bir bardak kadar sirke alıyoruz içine ve biraz tuz katıyoruz daha sonra karıştırıyoruz. Tuz sirkenin içinde eridikten sonra çaydanlığı bu sirkeli karışımla siliyoruz. Artık matlatmış kötü görünen çaydanlıklara son veriyoruz bu şekilde.

Bir diğer yöntem ise; Poşeti elinizde iyice sıkıştırın. Sünger niyetine kullanmak üzere poşete cif dökün ve çaydanlığınızı ovalayın. Bu yöntemle de çaydanlığınız parlayacaktır. Dezenfekte etmeye gelince de kaynar suyun içine kaya tozu atın ve erimesini bekleyin. Daha sonra sirke ekleyin ve bekleyin. Bu karışım çaydanlığınızı tüm mikrolardan arındıracaktır.

Çelik Çaydanlık Parlatma

Limon kabuklarını atmak yerine parlatmada kullanabilirsiniz. Kabukları küçük parçalar haline getirip çaydanlığı ovup güzelce yıkayın. Pamuklu bir bez parçası ile parlatın. Elma kabukları da diğer bir seçenektir. Elmanın kabuklarını soyup çaydanlığın içine koyup üstüne su katın. Ocağın altını açıp kaynamasını bekledikten sonra normal temizliğe geçebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz