Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Cilt Tipi Nedir?

Cilt Tipi Nedir?

Cilt tipleri insandan insana göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak bilinen cilt tipleri dört ayrı grupta incelenmektedir. Bunlar; yağlı ciltler, karma ciltler, kuru ciltler ve normal ciltlerdir. Cilt tipinizi bilmeniz, cilt tipinize uygun ürünleri kullanmanıza ve cildinize uygun bakım ritüelleri oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.

Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir?

Cilt tipinizi öğrenmeniz için iki yol mevcuttur. Bunlardan ilki temizlenmiş ve kurulanmış cildinize dokunarak öğrenmektir. Parmaklarınızla cildinize dokunduktan sonra yağlı bir his kalıyorsa yağlı cilt tipine, yağsız hissettiriyorsa normal cilt tipine ve nemsiz hissi bırakıyorsa kuru bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. 

Cilt tipini öğrenmenin bir diğer yolu ise kağıt mendil kullanmaktır. Uyandığınızda bir kağıt mendil ile yüzünüzü silerek cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Eğer mendilde fazla yağ kalıntıları varsa yağlı bir cilde, yağ kalıntısı yoksa kuru bir cilde, hafif nemli ise normal bir cilde ve bazı bölgelerde yağlanma varsa yağlı bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. 

Yağlı Cilt Bakım Ritüelleri Nelerdir?

Yağlı ciltler çok fazla parlak görünüme sahip olan ciltlerdir. Buna sebep olan faktör, sebum salgısının çok daha fazla üretilmesidir. Bu sebepten ötürü her cilt tipinin temizlenmesi önemli olsa da yağlı cilde sahip bireyler cildini temizlemeyi ihmal etmemelidir. Özellikle makyajı silmeden uyumak gibi alışkanlıklar tamamen bırakılmalıdır. Çünkü yağlı ciltler genellikle akne ve siyah nokta oluşumuna daha meyillidir. Düzenli temizleme ile sivilcelenmenin önüne geçilebilmektedir.  Yüz temizlemede dikkat edilmesi gerekilen noktalardan biri de suyun sıcaklığıdır. Çok sıcak su sebum salgılanmasına ve nem kaybına sebep olacağından yağlı ciltler için önerilmeyen bir durumdur. 

Tonik uygulamaları yağlı ciltlerin vazgeçilmesi olmalıdır. Çünkü cildin temizlenme işleminde, cilt genellikle nem kaybetmektedir. Temizle işleminin ardından tonik kullanmak kaybedilen nemin yeniden oluşmasını sağlayacaktır. Tonik seçiminde alkol içeren ürünler kullanmanız sebum salgılanmasını azaltacaktır.

Bakım ritüellerinin olmazsa olmazı olan nemlendiriciler, yağlı ciltleri korkutmaktadır. Nemlendiricinin cildi daha fazla yağlandırdığı düşünülse de yağlı cilt tiplerine uygun olan bir nemlendirici kullanarak cildinizin nemlenmesini sağlayabilir ve yağlı görünümü azaltabilirsiniz. 

Sebum salgısının bir diğer etkisi de ciltte ölü derilere sebep olmaktır. Bu durumun önüne geçebilmek için yine cilt tipinize uygun olan bir peeling uygulayabilirsiniz.

Cildin nemlendirilmesi ve yağlı görünümden uzaklaşması için uygulanabilecek yöntemlerden biri de yüz maskesi kullanmaktır. Yüz maskesini günlük rutininize olmasa da haftalık rutininize mutlaka eklemelisiniz. Haftada en az 3-4 kez uygulanabilir. 

Kuru Cilt Bakım Ritüelleri Nelerdir?

Nem ve yağ açısından düşük değerlere sahip olan ciltlere kuru cilt tipi denmektedir. Kuru cilt tiplerinde ciltte gerginlik hissedilebilirken aynı zamanda cilt soluk görünebilmektedir. Ayrıca yine cilt tipine bağlı olarak daha fazla kırışıklığın oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle kış aylarında soğuk hava şartlarından dolayı cilt daha fazla kurumaktadır. 

Kuru cildin en büyük eksikliği nem ve yağ olduğu için bakım ritüellerinizi bu duruma göre ayarlamanız gerekmektedir. Uyandığınızda cildinizi nemlendirebilir ve akşam rutininizde de nem ve yağın kazanılmasına yönelik bakımlar uygulayabilirsiniz.  

Yüz temizleyici ürününüzü köpük formda tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Özellikle nemlendirici özellikteki ürünleri tercih etmeye önem verebilirsiniz. 

Nemlendirici kullanmak olmazsa olmazınız olmalıdır. Fakat sadece nemlendiricinin de yeterli olmayacağını unutmamalısınız. İhtiyacınız olan yağ ve nemi sağlayabilmek için serum formundaki zengin içerikli ürünleri de kullanmaya özen gösterin.

Karma Cilt Bakım Ritüelleri Nelerdir?

Hem kuru hem de yağlı cildin özelliklerinin bir arada görüldüğü cilt tipine karma cilt denilmektedir. Genellikle alın ve burun çevresi yağlı cilt özellikleri taşıdığı için geniş gözeneklere sahip olmaktadır. Çene ve yanak kısmında kuru cilt tipi özellikleri görülmektedir. Karma ciltlerin bakım aşamaları diğer cilt tiplerine göre daha zordur çünkü bölgesel olarak farklı cilt tipleri görüldüğünden her bölgeye uygun bakım rutinleri uygulanmalıdır. 

Karma cilt tipi için yağlı olan bölgenin sürekli temizlenerek sebum salgısının etkilerini azaltmak amaçlanır. Yağlı cilt tipine uygun bölgeyi, yağlı cilt tipinin temizlenme kurallarına göre temizlemeniz ve nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuru cilt tipinde olan yanak ve çene bölgesi kırışıklığa meyillidir. Bunun önüne geçebilmek adına gece maskeleri kullanılabilmektedir. Böylece gece boyunca kuru cilt tipinin görüldüğü bölgeyi nemlendirme şansı yakalayabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz