Ana Sayfa Girişimci Çin Afrika’da Girişimlerine Devam Ediyor

Çin Afrika’da Girişimlerine Devam Ediyor

Son yıllarda Çin firmaları Afrika’nın her yerinde kendini göstermeye başlamıştır. Öyle ki, Haziran 2017 tarihli McKinsey&Company raporuna göre Afrika’da 10 binden fazla Çinli firma olduğu yönünde bilgilere yer verilmiştir.

Çin şirketlerinin Afrika’da olma sebebi nedir? Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Çin firmaları Afrika’nın kaynaklarından yararlanmak ve işgücünü kullanmak istiyorlar. Kısacası Çin şirketleri Afrika’yı başka bir Çin kıtasına çevirmek istiyorlar. En azından bu, birçok Afrikalı politikacının da sahip olduğu bir görüştür.

Çin Ticari Sömürücülük Peşinde Mi?

Zambiyalı politikacı Michael Sata da bu görüşe sahip kişilerden biri, ya da en azından 2011’de Zambiya Başkanlığına seçilmeden önce düşünceleri bu yöndeydi. Şöyle ki, 2007’de Harvard Üniversitesi’ne yazdığı makalede, Çin sömürüsüyle kıyaslandığında Avrupa sömürünün iyi göründüğünü belirtmiştir.

Sata, ticari sömürünün sömürgecilik kadar kötü olduğunu söylemektedir. Michael Sata yazısında, sosyal ve ekonomik altyapı hizmetlerine yatırım yapan diğer taraflar aksine Çin yatırımının, yerel halkın refahı gözetmeksizin Afrika’dan elde edebileceklerine odaklanmış demektedir. Sata’nın bu cesur görüşü, Çin devletine ait bir patlayıcı fabrikasında meydana gelen ve 50 Zambiyalı işçiyi öldüren, ölümcül bir patlama sebebi ile de destek almıştır.

Küreselleşmenin Değmediği Kıta

Küreselleşme yıllarca Afrika’yı es geçmiştir. Bunun birkaç nedeni vardır. Afrika’nın zayıf alt yapısı, politik istikrarsızlığı ve düşük gelirli olması bu nedenlerden bazılarıdır.

Brezilya, Hindistan, Çin ve diğer gelişmekte olan pazarlar ekonomilerini geliştirdikleri yıllar boyunca Afrika hep geride kaldı. Hâlbuki Afrika, dünyanın hidrokarbon ve mineral rezervlerinin yüzde 30’unu ve dünya nüfusunun yüzde 14’ünü oluştururken, küresel üretimdeki payı 2011’de yüzde 1 civarındaydı.

Ancak Çin geldiğinde işler değişti. Çin’in büyüyen üretim kapasitesine güç sağlamak için hammaddeler ve enerji konusunda çaresiz olması, Afrika’yı küreselleşme haritasına koymalarına yol açtı.

Afrika, Çin ekonomi için kolay ve rahat bir hedef. Çinli liderler, her yıl Afrika’daki organizasyona iş delegasyonları gönderdiler. Böylece küreselleşmenin uzun kolu Afrika’ya da dokunmuş oldu. Çin ile Afrika’nın arasındaki ticaret 2015’te 300 milyar dolara yaklaştı.

Karşıt Görüşlerde Yok Değil

Ancak herkes Çin’in Afrika’yı bir Çin kolonisine dönüştürmeye çalıştığını da düşünmüyor. Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olan ChingKwan Lee, 2017 senesinde Chicago Press’de yayınlanan “Afrika’da Politika, Emek ve Yabancı Yatırım” adlı makalesinde bu görüşe karşı çıkıyor.

Makalesinde, Çin devletinin Afrika’da yaptığı yatırımların “emperyalistler” veya “sömürgecilik” olarak yapılmadığını savunmaktadır. Çinli şirketlerin para tarafından motive edilmediğini, akıllarında daha uzun vadeli hedefler olduğunu yazmıştır.

ChingKwan Lee, Çin şirketlerinin Afrika’nın bağımsızlığını ve özerkliğini desteklediklerini söylemektedir. Ona göre Çin, Afrika’nın kendilerine bağımlı hale getirilmesinden ziyade Afrika’nın kendi başına ayakta durmasına yardım etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz