Ana Sayfa Sağlık Corona Virüs Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir

Corona Virüs Hakkında Bilinen Yanlışlar Nelerdir

2020 yılının ilk günlerinden beri dünya gündeminde oldukça yere sahip olan corona virüsü, bütün dünya ülkelerine korku saldı. Her ülke çeşitli yöntemler ve tedbirler ile corona virüsün etkisini hafifletmeye çalışmaktadır. Okulların geçici süre kapatılması, uzaktan eğitime geçilmesi ya da sokağa çıkma yasakları gibi çeşitli önlemler alınmaktadır.

Bunun yanı sıra halk arasında corona virüsün zararlarından korunmak için çeşitli yöntemlerin olduğu söylenmektedir. Bakanlığın açıkladığı gibi hijyen kurallarına dikkat etmek ve sosyal mesafeyi korumak gibi etkili yöntemlerin yanı sıra kulaktan kulağa yayılan ve doğruluk payı bulunmayan birçok yöntem de duymaktayız.

Bu yazımızda corona virüsten korunmaya etkisi olduğunu düşündüğünüz fakat aslında etkisi olmayan yöntemleri bir araya getirdik. Konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  1. Sarımsak Tüketmek

İçerdiği yüksek besin değerleri ile sağlıklı olarak nitelendirilen besinlerin başında sarımsak geliyor. Sarımsak birçok açıdan sağlığınıza katkı sağlıyor olsa da corona virüsten korunmak için yeterli değildir. İçin gerçeği, herhangi bir besini tüketmek corona virüsün çözümü olmamaktadır. Bu sebeple sarımsakta etkili bir yöntem olmaktan çıkmaktadır.

  1. Turşu Tüketmek

Corona virüs bağışıklık sistemi düşük olan insanları daha çok etkilemektedir. Bu sebeple bağışıklık sisteminizin güçlü olması size fayda sağlayacaktır. Bağışıklık sistemi güçlendirici besinlerden biri de turşudur. Özellikle çeşitli ürünlerden turşu yapılabiliyor olması bağışıklık sistemine katkı sağlayacaktır. Yine de corona virüsün ciddi bir sorun olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla sadece turşu tüketmek corona virüse karşı güç kazanmanıza yardımcı olmayacaktır. 

  1. Alkol İçmek

Corona virüs ile kolonya gibi yüksek alkol oranına sahip olan ürünlerin satışlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu durum alkol içmenin de virüsü yok edeceğinin düşünülmesine sebep oldu. Alkol el dezenfektanı olarak kullanıldığında oldukça başarılı olmaktadır fakat alkol içilmesi virüsten korunacağınız anlamına gelmemekle birlikte ciddi zararlar da verebilmektedir.

  1. Su İçmek

Her birey su içmenin insan sağlığına yarar sağladığını bilmektedir. Fakat konu corona virüs kadar ciddi bir durum olduğunda su içmek yeterli bir çözüm değildir. Yine de su içerek vücudunuzu güçlendirmeye devam edebilirsiniz.

  1. Sıcak İçecekler Tüketmek

Corona virüs hakkında bilinen gerçeklerden biri de virüsün sıcaktan hoşlanmadığıdır. Bu doğrultuda çamaşırlarınızı 60 derecenin üzerinde yıkamak bulunabilecek virüslerin yok edilmesinde etkili olabilmektedir. Fakat bu konuda insanlar sıcak içecekler tüketmenin de faydası olacağını düşünmektedir. Ne yazık ki bu durum da yanılgıdan ibarettir. 60 derecenin altındaki ısıya sahip içecekleri tüketmek faydalı olmamakla birlikte 60 derecenin üzerinde içecekler tüketmek de boğaz yaralarına ya da daha ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Bu durum virüsün işine gelebilir.

  1. Maske Kullanmak

Maske kullanımı son günlerde sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Bu sebeple insanlar maske kullanırsa hasta olmayacaklarını düşünüyorlar. Fakat maske size hastalığın gelmesini engellememektedir. Eğer hasta olan kişi siz iseniz virüslerinizi dışarı atmanızı engellemektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz