Ana Sayfa Sağlık Corona Virüs Türkiye’de Kaç Kişiye Yayıldı?

Corona Virüs Türkiye’de Kaç Kişiye Yayıldı?

Ülke ve dünya gündeminde oldukça yer alan konulardan biri Corona virüsü. Çin’den yayılmaya başlamış olan bu virüs kısa sürede bütün dünyada kendini göstermiştir. Ciddi vaka sayısına ve ölüm sayısına ulaşılması durumu sebebiyle vatandaşlar oldukça tedirgin ve endişeli. En çok merak edilenlerden birisi ise virüsün Türkiye’de görülüp görülmediği. Yazımızda Türkiye’de görülen vakalardan ve bu virüsten nasıl korunabileceğinizden bahsedeceğiz. 

Corona Virüs Türkiye’de Görüldü Mü?

Corona virüsünün Çin’den yayılmış olmasıyla birlikte en çok vaka görülen ülkelerin başında Çin yer alıyor. Vaka sayısı 80.000’e yaklaşmışken ölü sayısı ise 3.000’i geçti. Virüsün dünyanın dört bir yanına ulaşması ve Türkiye’nin bütün komşu ülkelerinde görülmesiyle birlikte Türkiye vatandaşlarının korkmasına sebep olmuştur. 

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama oldukça dikkat çekiciydi. Bakan, test sonucu pozitif çıkan bir vatandaştan bahsetti ve böylelikle ülkemizde ilk defa corona virüs tespit edilmiş oldu. Bakan açıklaması sırasında yapılması gerekenlerden bahsederken öncelikle sakin kalınması gerektiğini ve panik yapılmasına gerek olmadığından bahsetti. 

Corona Virüsten Nasıl Korunur?

Oldukça yaygın olan Corona virüsünden korunmanın en önemli yolu hijyeninize özen göstermektir. Öncelikle iş yeriniz ve evinizin temizliğine oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz alanları özellikle toplu kullanıma uygun olan alanları düzenli olarak havalandırmanız bu virüsten korunmanıza yardımcı olacaktır.

Öte yandan kişisel hijyeninizde sağlığınız için olmazsa olmazlar arasında. Özellikle her yere dokunan ellerinizin temizliği hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve gerektiği gibi hijyeninize önem vermek ilk adım olabilir. 

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılması tavsiye edilen birkaç malzeme de bulunmaktadır. Bunların başında yer alan kolonya ile ellerinizde istediğiniz hijyeni sağlama imkanı bulabilirsiniz. Eldiven kullanımı da vücudunuza mikrop girmenize engel olabilmektedir. Fakat elinizde kullandığınız eldivenlerin barındırdığı mikrop ya da virüslerin ağız yada yüzünüze geçmesini engellemek adına eldiveninizi vücudunuza sürmeden kullanmanız gerekmektedir. 

Kullanabileceğiniz bir diğer malzeme ise maske. Ağız ve çevresinde kullanılan maskeler vücudunuzda bulunan mikropların dışarıya atılmasını engeller bu sayede çevrenizdeki insanların güvenliğini koruyabilirsiniz. Bu konuda da dikkat edilmesi gerekilen bir husus bulunmaktadır. Maskeyi uzun süre kullanmak mikropların bölgede birikmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple korunmak isterken daha fazla tehlikeye sebep olabilirsiniz. Maske kullanma şartlarını inceleyerek maske kullanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz