Ana Sayfa Sağlık Corona Virüsü Ne Zaman Nereden Yayıldı?

Corona Virüsü Ne Zaman Nereden Yayıldı?

Son zamanlarda dünya gündeminde oldukça yer kaplayan corana virüsü, 2019 yılının son aylarında görülmeye başlandı. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs, çok fazla zaman geçmeden dünyanın her bölgesinde görülmeye başladı. Mart ayının ortalarına doğru geldiğimizde ise Türkiye’de bir vakanın görüldüğü açıklandı.

Dünya geneline baktığımızda ise her ülkenin corona virüsü ile savaştığını görüyoruz. Özellikle İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın çoğu ülkesinde can kaybı yaşandı. Türkiye’de henüz 5 vakanın görülmüş olması ve alınan tedbirler bir nebzede olsa vatandaşların içini rahatlatıyor olsa da virüsün yayılma ihtimali insanları hala tedirgin etmektedir. 

Corona Virüsünden Nasıl Korunur?

Corona virüsüne karşı alınabilecek önlemlerin başında hijyen geliyor. Hem kendimizi hem de bulunduğumuz ortamları hijyen açısından maksimum seviyeye çıkarmak hayati tehlikenin önüne geçmek için atabileceğiniz ilk adım.

Öncelikle yakın temaslardan kaçınmalısınız. Sahip olduğunuz mikrop ve virüsleri sevdiklerinize bulaştırmamak ve onlarda bulunabilecek virüsleri kapmamak için sevdiklerinizle aranıza 2-3 adım koymalısınız. 

El hijyeni en önemli konulardan biri. Günlük hayatta birçok alanla temas halinde olan ellerimiz mikrop kapmamızı kolay hale getirmektedir. Bu sebeple bulduğunuz her fırsatta ellerinizi yıkamak sizi koruyacak bir adım olacaktır.

Bedenimizde bulunan virüsleri dışarı atmanın bir yolu da öksürmek ve hapşırmaktır. Bu şekilde virüsleri dış ortama çıkarmamak adına ağzımızı kapatmalıyız. Ağzımızı kapatırken ellerimizi kullanmaktan kaçınmamız gerekmektedir. Bu şekilde mikropları elimize bulaştırmış oluruz. Ağzımızı kapatmak için dirseklerimizin iç kısmını kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Virüslerin yüzeylerde 24 saat kadar yaşabildiğini unutmamalıyız ve yüzeylerimizin temizliğine de önem göstermeliyiz.

Kolonya Corona Virüsü Etkiler Mi?

Alkol içeren ürünlerin mikropları öldürdüğü halk arasında da bilinen bir gerçektir. Bu durum corona virüsünün önüne geçebilmek için kolonya kullanımının uygun olup olmadığı sorusunu akıllara getirmektedir. 

Uzman görüşlerine baktığımız zaman, alkolün mikrop öldürücü etkisinin bulunduğu kanıtlanmıştır. Özellik 80 derecenin üzerinde olan kolonyalarda bu sebeple sıklıkla kullanılmaktadır. Sağlık Bakanı’nın corona virüsünün önüne geçebilmek için alınabilecek önlemleri sıraladığı açıklamasında kolonya kullanımına da yer vermiştir. Günde 2-3 kez kolonya kullanarak ellerinizde biriken mikropları yok etme imkanı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz