Ana Sayfa Sağlık Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Nedir?

Sadece ülkemizin değil dünyanın da gündemini kapsayan bir virüs bulunmaktadır. Corona virüsü denilen bu virüs dünyanın bütün vatandaşlarına korku salmayı başarmıştır. Corona virüsü hakkında bilinmesi gerekenleri, nereden ortaya çıktığını ve ne kadar insanı tehlikeye soktuğunu sizlerle paylaşacağız.

Corona Virüsü Nereden Çıktı?

Corona virüsü ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 2019 yılının aralık ayında meydana gelen virüs, kısa sürede bütün dünyayı korkutmayı başardı. Salgına sebep olan virüs dünyanın her yerine yayılmıştır. 

Hastalığın sebep olduğu ilk belirtiler kuru öksürük, yüksek ateş, halsizlik gibi genel belirtiler olduğu için insanlar bu durumda daha endişeli davranıyorlar. Üstelik belirtilerin grip gibi basit hastalıkların belirtilerine benzer olması vatandaşları daha da telaşlandırmaktadır. 

11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü 2019-nCoV virüsünün pandemi olduğunu ilan etmiştir. Pandemi dünyada çok hızlı şekilde yayılan ve her insanı tehdit eden bir küresel salgın anlamına gelmektedir.

Corona Virüsü Hangi Ülkelere Bulaştı?

 İlk defa Çin’de görülmeye başlanan virüs kısa zamanda Dünya’nın birçok yerine yayıldı. En çok vaka Çin’de görülüyor olsa da diğer birçok ülkede yaşanan vakalar da oldukça fazla. Bu konu da İtalya oldukça riskli. Çin’deki 80.000’i aşkın vakayı İtalya 10.000 vaka ile takip ediyor. Ardından İran’da da 8.000 vaka görülmüştür. İran’ı sırasıyla Güney Kore, Fransa, İspanya, Almanya ve ABD takip etmektedir. Salgının görüldüğü ülke sayıları bu ülkelerle sınırlı değildir. Dünyanın her ülkesinde en az bir vaka görülmüştür.

Corona Virüsünden Nasıl Korunur?

Corona virüsünün henüz bir tedavisi bulunamamaktadır. Fakat kolay bir şekilde bu virüsten korunmak için önlem alabilirsiniz. Çoğu virüs gibi Corona virüsünün de baş düşmanı hijyenik ortamlardır. Dolayısıyla hem bulunduğunuz ortamların hem de kendinizin hijyenine önem vermek yapabileceğiniz ilk işlem olmalıdır. 

Yapmanız gereken bunlarla da kısıtlı değil. Çevrenizdeki insanlar ile yakın temas kurmaktan kaçınmalısınız. Böylelikle aranızda herhangi bir mikrop paylaşımını en aza indirme avantajını sağlamış olabilirsiniz. 

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada kolonya kullanımına önem verilmesini söylemiştir. Bunun yanı sıra maske ve eldiven gibi malzemelerinin kullanımı da size fayda sağlayacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz