Ana Sayfa Sağlık Corona Virüsünden Korunmanın Yolları Nedir?

Corona Virüsünden Korunmanın Yolları Nedir?

Dünya gündemini oldukça sarsan Corona virüsü artık çoğu ülkenin korkulu rüyası haline geldi. Çoğu ülke üst düzey tedbirler almaktadır. Okul ve iş yerlerinin kapatılması, sokağa çıkma yasakları, maske kullanımları ve daha birçok şey Corona virüsüne tedbir alınmak için yapılmıştır. 

Ülkemize baktığımızda ise Dünyanın birçok ülkesi çoktan virüs ile uğraşmaya başlamışken Türkiye’de ilk vaka geçtiğimiz günlerde görüldü. Sağlık Bakanlığından gelen bir açıklamada test yapılan vatandaşlardan birinin test sonucunun pozitif olduğuna yer verildi. Yapılan açıklamada halkın gerekli önlemleri aldığı takdirde korkmasına ve endişelenmesine gerek olmadığı da söylendi.

Bu durum vatandaşların ne yapması gerektiği hakkında soru işaretlerine sahip olmasına neden oldu. Corona virüsünden nasıl korunur? Ne gibi önlemler alınmalı? Gibi daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

Corona Virüsünden Nasıl Korunabilir? Önlemleri Nelerdir?

Corona virüsünden kurtulmanın yolu hijyen sağlamaktan geçmektedir. Bu hijyen hem yaşam alanlarımız hem de bedenlerimiz için geçerlidir. Öncelikle bulunduğumuz ortamların temizliğine son derece önem vermeliyiz. Toplu kullanıma açık olan ofis gibi mekanların düzenli olarak havalandırılması gerekmektedir. Virüsler yüzeylerde 24 saate kadar tutunabilmektir. Dolayısıyla yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi ve arındırılması gerekmektedir.

Kişisel hijyenimizin en önemli konulardan biri. Özellikle her alana dokunan ellerimiz virüsten korunmak adına oldukça önemli. Elde oluşabilecek mikropların önüne geçebilmek için öncelikle ellerinizi düzenli olarak yıkamalısınız. Bunun yanı sıra kolonya gibi alkol içeren sıvılar el temizliğinizi maksimuma çıkarmak adına yardımcı olacaktır. Ayrıca eldiven kullanımına da yönelebilirsiniz. Eldiven kullanırken eldivende biriken mikropların ağız, göz ve yüz bölgenize temas etmemesine önem vermelisiniz. 

Hapşırmak, öksürmek gibi durumlar vücudunuzda bulunan bakteri ve virüsleri dışarı atmanıza sebep olur. Hapşırırken ağzınızı kapatmamanız etrafınıza ve sevdiklerinize virüslerin bulaşmasını sağlamaktadır. Bu yüzden böyle durumlarda ağzınızı kapatmaya önem vermelisiniz. Burada üzerinde durulması gereken konu ağzınızı nasıl kapatacağınızdır. Genellikle gördüğümüz davranış avuç içleri ile ağız çevresinin kapatıldığını görmekteyiz. Bu durum ağzınızdan çıkan mikropların elinize ve dolayısıyla başka bölgelere yapışmasına sebep olacağı için tavsiye edilmemektedir. Yapmanız gereken şey dirsek içleriniz ile ağzınızı kapatmak olacaktır. Böylelikle ne etrafınızdakilere ne de kendinize zarar vermiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz