Ana Sayfa Finans Coronavirüs ile Mücadelede Sağlık Çalışanları ve Gizli Kahramanlar

Coronavirüs ile Mücadelede Sağlık Çalışanları ve Gizli Kahramanlar

Dünya coronavirüs adından bir virüsle mücadele ederken sağlık çalışanları bu mücadelenin elbetteki baş neferleri ve yaptıkları takdire şayan. Ancak onlarla beraber savaşan sağlık sektöründeki temizlik görevlileri, sokakları temizleyenler, kolluk kuvvetleri, market çalışanları, lojistik destek sağlayan kamyon şoförleri, fabrikalarda çalışan işçiler ve daha niceleri de hayatın durmaması için mücadeleye devam etmekte.

Bizde evimizde bu büyük mücadelenin gizli kahramanı olabiliriz köstek olma destek ol evde kal algıya paniğe kapılma metanetli ol sabırlı ol kazanan biz olacağız. İnsanlık hiç bir hastalığa salgına savaşa isyana sürgüne baskıya teslim olmadı.

Her ne kadar önemsemeyenler de olsa insanlarda sokağa çıkmayarak bu mücadeleye destek olmaktadırlar ve olmalıdırlar. Şu anda vereceğimiz en iyi destek sokağa çıkmamak, sosyal medya vb alanlarda yayılan bilgilere kirliliğe alet olmamak gerekir. bazen gerçekleri bilmemek gerekir ruh sağlımız için. Şu an dünyada bu salgını ciddiye almayan ülke yönetim yoktur. Ama bizim basit tarifimiz ile de çözülecek kadar basit olmadığını için sosyal, sağlık, halk sağlığı kısmına ek olarak ekonomik bir bedelinin de en azından ülke yönetimleri tarafından değerlendirildiğini kabul etmek lazım.

Hep beraber anladık ki özgürlük sokağa çıkmak, piknik yapmak, dileğini dilediği yerde yapmak kadar basit ve anlaşılırken evlerimizde kalarak özgürlük savaşçısı olduk hepimiz. Gelecekte hem bedenen hem ruhen hemde ekonomik özgürlüğümüz için evde kalmak gerekiyor. Ailemizi sevdiklerimizi dindaşımızı, yoldaşımızı, ülküdaşı mızı, kardeşimizi, tüm sosyal, kültürel, fikirsel alanları her türlü tehlikelerden göğsümüzü siper ederek savunmanın yerini bugün ilginçtir ki ellerimizi yıkayarak savunmanın aldığı bu günler gösterdi ki önce sağlık.

Alkışlayacağız, dua edeceğiz, totem yapacaklar, gözlerini kapatıp nidasını içine atacak ama hepimizin ortak arayışı kurtuluş birinin duası temennisi isteğinin kabul olması hepimizin kurtuluşu olacaktır. Hiç bir arayışa yönteme çekincemizin olmaması gerekir.

Ekonomik hayata gelince, ekonominin durmaması için devletlerin yaptıkları hamleler harcama eğilimlerinin azalmamasına yetmedi ciddi bir durgunluk ve tasarruf hali ile birlikte sağlık ve temizlik hariç tutulmak kaydıyla daralan bir ekonomiden söz edebiliriz. Fakat olası çözüm salgın riskinin azalması ve bitmesi durumunda talep patlamasın da yaşanması beklenen bir durum olacaktır.

Bu arada dünyanın her yerinde yaşanan bu salgının ülkemiz başta olmak üzere her yerde son bulması dileğiyle oturun oturduğunuz yerde #Evdekal #HayatEveSığar diyoruz ailenizle eşinizle kardeşinizle daha önce selam dahi vermediğiniz komşunuzla tanışın konuşun, balkondan bakkal amcaya, manav dayıya köşedeki kırtasiyeciden pahalı da olsa bir şeyler alın selam verin daha ne diyelim şerri hayra yoralım, gelin hep birlikte düşmanlıkları siyası vb sanal düşmanlıkları yarınımız için çocuklarımız için bırakalım.

Gelin dünyaya örnek olalım dayanışma nasıl olur komşuluk nasıl olur dostluk nasıl görsünler hem bunlar bize yabancı değil bir nesil üstü babanıza annenize sorsanız size bunu anlatır biz sadece unuttuk bize ait olan hasleti. bundan başkaca aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

Son sözüm ekonomi noktasında panik yapmayın Türkiye büyük devlettir içinde büyük bir millet ve devlet aklı barındırır denizin dalgasına aldanmayın altında muazzam bir hayat vardır her canlıyı besleyen tıpkı memleketim gibi Türkiye gibi.

Evimizde kaldığımız süre içerisinde genel ağ üzerinden yapacağımız yatırımları döviz alım satım yada altın vb. dikkatlice yapmakta fayda var. Zira ayı ve boğa piyasalarında karınca misali varlıklarımız ezilmesi de mümkün. TL ye sahip çıkıp kendi paramızda kalmanın milli bir sorumluluk olduğunu söylemekle beraber riskten uzak yatırımlarda kalmanın önemini de hatırlatmak gerekmektedir.

Bir Nasihat: Parayı çalıştığınız kadar kazanmak ve harcadığınız kadar kaybetmek istiyorsanız bildiğiniz işleri hakkıyla yapın. Bilmediğiniz alanlarda aldığınız riskler çalışarak kazandığınızı harcamadan kaybetmenize neden olabilir.

yazımızı beğendiyseniz paylaşır mısınız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz