Ana Sayfa Genel Depresyon İlaçları Zararlı mı ?

Depresyon İlaçları Zararlı mı ?

Depresyon İlaçları Zararlı mı?

Dünyada ve ülkemizde depresyon sorununun çığ gibi büyüdüğü bir zamanda antidepresan ilaçların tüketimi de hızla artıyor. Bu ilaçlar bilinçsiz olarak kullanıldığında kabızlık, fazla kilolar ve cinsel isteksizlik gibi olumsuz durumlara yol açıyor.
Dünyada kullanımı gün geçtikçe artan antidepresan ilaçlar kaygı, isteksizlik, umutsuzluk ve kendini kötü hissetme gibi durumlarda kullanılıyor.
Antidepresan ilaçlar kesinlikle bir hekim tarafından reçete edilmelidir. Tavsiye üzerine bu tür ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçların etkileri bir ay sonra ortaya çıkmaktadır. Kişinin kullandığı diğer ilaçları, doktoruna ayrıntılı bir şekilde bildirmesi gerekiyor.
Çünkü hastanın kullandığı diğer ilaçlar, alkol, sigara ve beslenme düzeni bile bu ilaçların etkisini değiştirebilir.
Yeşil reçete hariç diğer antidepresanlar bağımlılık yapmaz. Ancak bu ilaçlar gelişigüzel kullanıldığında zararlı olabilir.
Antidepresan ilaçlar en az altı ay kullanıldığında tedaviye cevap verir.

Bu Gıdalara Dikkat Edin

Antidepresan ilaçlar kullanırken bazı gıdalara dikkat etmeliyiz. İşlenmiş et ürünleri, peynir, şarap ve turşu gibi gıdalardan uzak durmalıyız. Aksi halde taşikardi, tansiyon yüksekliği hatta kalp krizi gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Sık kullanılan ağrı kesiciler ve romatizmal ilaçlar da antidepresanların etkisini azaltır.

Yan Etkileri Nelerdir?

En sık görülen yan etkileri arasında uyku sorunları, bulantı, iştahsızlık, kabızlık ve cinsel isteksizlik vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz