Ana Sayfa Pratik Bilgiler Dev Kredi Kartı Kullanım Rehberi

Dev Kredi Kartı Kullanım Rehberi

Kredi kartı ile ilgili daha önce birçok yazı yazmıştık. Bu yazımız ise kredi kartını ilk kez kullanacak olan kullanıcılar için rehber niteliğinde.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı başvuru süreci aşamalarını bu yazımızda anlattığımız için çok detaylı anlatmaya gerek yok. Şubeden veya dijital ortamdan rahatlıkla kredi kartı başvurusu yapılabilir. Limit, kişinin gelirine ve mevcut kredi notuna göre belirlenir. İlk kez başvuru yapan kişilerin kredi notu düşük olacağı için limit tutarı da düşük olacaktır.

Sürekli kart başvurusu yapmak olumsuz bir durumdur. Eğer yapılan başvuru kabul edilmemiş ise diğer başvuru için 1 ay beklemek gerekmektedir.

Kredi Kartı Kullanım Süreci

Şubeden veya dijital ortamdan başvuru yapıldığında, kredi kartı başvuran kişinin adresine gelir. Kartın tüm bilgileri ilgili zarfın içerisinde bulunmaktadır. Zarfın içerisinde geçici şifre bulunmaktadır. Kart ATM’ye takıldığında geçici şifreyi girdikten sonra karta 4 haneli bir PIN kodu tanımlamanız gerekmektedir.

Kart güvenliği için bu 4 haneli pin cep telefonu, doğum tarihi veya tekrar eden sayılardan seçilmemelidir. Kart tanımlandıktan sonra fiziksel olarak kullanılabilir hale gelecektir.

İnternet üzerinden kullanmak için ise belirli işlemler gerekebilir. Eğer kart İnternet kullanımlarına açık değilse müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetlerine cep telefonu tanımlandıktan sonra kartı ilgili bankanın İnternet sitesi üzerinden de kontrol edebilirsiniz. Yine mobil uygulama üzerinden de kartın limitini ve harcama geçmişini kontrol edebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçtur

Kullanıcıların ilk bilmesi gereken şey kredi kartlarının bir borçlanma aracı olduğudur. Kredi kartında ki limit kişinin kendi parası değildir. Bu limit harcandıkça kişi aylık taksitler şeklinde bankaya ödemek zorundadır. Kredi kartı ile fiziksel alışverişin yanı ıra İnternet üzerinden de alışveriş imkanı bulunmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişler çok kritiktir çünkü kişi bu mecrada açık hedeftir. Firmalar ve İnternet siteleri ürünlerini bir ihtiyaç olduğunu kullanıcılara benimsetmektedir. Bu tuzağa düşen kullanıcıların aylık gelirinin büyük bir kısmı kredi kartı ödemelerine gidecektir. Bu sebeple kredi kartlarının borçlanma aracı olduğunu asla unutmayın.

Yüksek Vadeli Taksitler

Kullanıcıların düştüğü en önemli tuzakta budur. Kişiler 6 ay veya 12 ay taksit seçeneklerine bayılırlar. İlgili tutar 12 aya bölündüğünde çok ucuzmuş gibi gelir ve ödemeleri kolay gözükür. Giyim harcamaları kesinlikle taksite bölünmemelidir. Bir elbise 3 ayda yıpranabilir veya kişinin bu elbiseye olan talebi azalabilir. Bu durumda kalan taksitleri ödemek kişiye çok zor gelecektir. Bu sebeple çabuk tüketilebilir ürünler taksit yapılmamalıdır.

Kredi Kartı Ödeme Süreci

Kredi kartına başvuru yapıldı, şifre belirlendi ve harcamalar yapıldı. Bundan sonra en sıkıcı süreç olan, borç ödeme süreci başlamaktadır. Kredi kartlarının hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Örneğin, kredi kartı 01.01 tarihinde alınmış ise hesap kesim tarihi 01.02 tarihinde olacaktır. Hesap kesim tarihinden en geç 1 hafta içerisinde borcun ödenmesi gerekmektedir.

Dönem borcu, kredi kartı limiti ve asgari ödeme tutarı gibi kavramlar her kredi kartında bulunan terimlerdir. Kredi kartının limiti ile harcama yapıldıktan sonra kalan limit arasında ki tutar dönem borcudur. Kredi kartı limiti 1500 TL ise kalan kart limiti 1000 TL ise toplam borç 500 TL’dir.

Eğer ödemeler taksitlendirilmiş ise aylık ödeme tutarı 500 değil, taksit tutarına göre daha az olmaktadır. Asgari ödeme tutar oranı genellikle %30’dur. Kart borcu 500 TL ise bu paranın %30’u en geç ödeme tarihinden önce kesinlikle yatırılmalıdır.

Kredi kartlarına ilgili borç tutarı ve asgari ödeme tutarı yatırılmadığında kredi notu olumsuz etkilenmektedir. 2 ay boyunca hiç borç ödenmemiş ise kart limiti düşürülebilir ve kart devre dışı kalabilir. 3 ay boyunca kredi kartı borcu ödenmez ise yasal takip süreci başlar. Yasal takip süreci başladığı anda borca avukat masrafı ve ek faiz eklenecektir. Bu sebeple süreç başlamadan önce aylık olarak borcu ödemek çok önemlidir.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartı güvenliği için kartın güvenilir sitelerde kullanılması gerekmektedir. Bilgisayar üzerinden yapılan işlemlerde de bilgisayarda kötü amaçlı yazılımların olması durumunda kredi kartı bilgileri karşı tarafın eline geçebilir. Bu sebeple güvenilir sitelerden alışveriş yapmak ve kart bilgilerini yaparken “Ekran Klavyesi” kullanmak önemlidir. Bunun dışında 3D Secure işlemi de güvenilir ve tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz