Ana Sayfa Finans Devlet Teşviki ile Hayvancılık ve Kredi İmkanı

Devlet Teşviki ile Hayvancılık ve Kredi İmkanı

Devlet üretimi desteklemek adına birçok teşvik vermektedir. Bu teşvikler ise ağırlıklı olarak hayvancılık ve tarım alanında veriliyor. Devletten teşvik alıp hayvancılık faaliyeti yaparak şirketleşen birçok insan var ki bu insanların haberleri basında da yer alıyor.

Bu teşviklerin amacı kişilere hayvan vererek kırmızı et ve süt üretimini arttırmak. Bu sektörler lokomotif olduğu içinde devlet ayrı bir önem göstermekte. Banka kredisi ile hayvancılık faaliyeti yapmak oldukça zor. Faizler yüksek olduğu için ve hayvancılık uzun vadede yapılan bir iş olduğu için bu faizlerin altında birçok çiftçi eziliyor. Bu sebeple KOSGEB, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası gibi kurumlardan kredi alarak iş sahibi olmak çok kolay.

Çiftçiler Geri Ödemesiz Kredi Alabilir Mi?

Geri ödemesiz kredi denildiğinde birçok kişinin aklında %100 hibe anlamı oluşuyor. Geri ödemesiz kredilerde tamamen bir hibe durumu olmasa da banka kredilerine oranla çok avantajlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yukarıda saydığımız kurumların verdiği kredilerde hibe söz konusudur fakat bunların belirli şartları bulunmaktadır.

Kredi ve Hibe Veren Kurumlar

TKDK

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu devlete bağlı bir kurumdur ve ülkemizin birçok yerinde hibeli krediler vermektedir. Bu kurumda ki hibe oranı %80 oranına yakındır. Bu kurum ülkemizin her noktasında bulunmamaktadır. Kurumun resmi İnternet sitesine girerseniz kurumun hangi şehirlerde olduğunu görebilirsiniz.

Bu kurum belirlenen illerde hayvancılık desteği sunmaktadır. Yani herkes kuruma giderek kredi alamaz. Kurum %75 oranında Avrupa Birliği tarafından destek almaktadır. Hibe başvurularından haberdar olmak için kurumun sitesine üye olabilirsiniz. Üye olduğunuzda bildirimler mail adresinize gelir. Bunun dışında kurumun haberleri çeşitli radyo ve TV kanallarında da yer almaktadır.

Bu kurum; Balıkçılık, Süt ürünleri, Kırmızı et, Kanatlı hayvan ve arıcılık gibi hayvancılık alanlarında hibe vermektedir.

KOSGEB

KOSGEB’de bu tarz hibeli krediler vermektedir. KOSGEB’de ki hibe oranı ise %50’nin biraz üzerindedir. Bu kurumdan hibe alabilmek için öncelikle şirket kurmalı ve faaliyeti yapacağınız alanı belirlemelisiniz. Bu sebeple de bu kurumdan kredi alabilmek için öncesinde bir sermaye olması şarttır.

Bu kurumda ki faaliyet alanı ise daha geniştir. Kümes hayvanları, balık, kabuklu deniz hayvanları, hayvan yem imalatı, tarımsal hammadde, tahıl, tütün, canlı hayvan, çiçek, hayvanat bahçeleri ve birçok farklı alanda daha hibe imkanı söz konusudur. İlgili alanları daha net öğrenmek için KOSGEB’in sitesine girerek NACE kodları adı verilen kodların yanından ilgili alanları öğrenebilirsiniz.

Bu kurumdan teşvik, hibe veya kredi alabilmek için hali hazırda bir işletmeye veya şirkete sahip olmalısınız. Bunun dışında vergi borcunun olmaması ve meslek odasına kayıtlı olmak zorunludur. Yine KOSGEB eğitim programına üye olmalı ve gerekli sertifikalara sahip olmalısınız.

Ziraat Bankası

Devlet bankası olan Ziraat Bankasında ise hibe olmasa da sıfır faizli veya düşük faizli kredi imkanı bulunmaktadır. Bu kurumdan kredi alabilmek için ise kredi notu yüksek olmalı ve faaliyete kısmende olsa başlamış olmanız gerekmektedir.

Banka kesinlikle hibe vermemektedir. Bunun dışında faizsiz kredi imkanı olduğu için özel bankalara oranla çok daha fazla avantajı bulunmaktadır. Krediye başvurmak için direkt olarak bankaya başvurabilirsiniz. Çiftçinin bankası olan bu bankada, Başakkart gibi birçok avantajlı hizmet daha bulunmaktadır.

Başakkart ile ilgili yazımıza gitmek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz