Ana Sayfa Pratik Bilgiler Dijital ve Mobil Bankacılıkta Güvenlik Önlemleri

Dijital ve Mobil Bankacılıkta Güvenlik Önlemleri

Mobil ve dijital bankacılık hayatı kolaylaştıran finans uygulamaları olsa da birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu uygulamaların kullanım oranı her yıl katlanarak artıyor ve yapılan araştırmalara göre 2020 yılında bu uygulamaları kullanan kişi sayısı 3 milyarı aşacak.

Hackerlar bu tarz uygulamalarda ki açıkları sürekli olarak araştırıyor ve kullanıcıları mağdur etmeye çalışıyorlar. Bankaların kullandığı güvenlik önlemleri üst düzey olsa da siz kullanıcılara da büyük sorumluluk düşüyor. Bu yazımızda ise mobil uygulamalarda ki güvenliği üst düzeye çıkarmanın yöntemlerini aktaracağız.

Hackerların Kullandığı Yöntemler

Kötü Amaçlı Yazılımlar

Hackerlar kullanıcıları mağdur etmek amacıyla genellikle 3 farklı yönteme başvururlar. Bu yöntemlerin başında kötü amaçlı yazılımlar yani virüsler bulunuyor. Hackerlar, e-mail veya dosya yöntemleriyle kullanıcıların bilgisayarlarına veya telefonlarına sızarlar. Sızma işlemi başarılı olursa kullanıcıların tüm kaydedilen şifreleri ve klavye hareketleri karşı tarafa anlık olarak aktarılmaktadır. Bu durumda da kullanılan banka hesabında ki tüm nakit varlık tehlikeye girer.

Fake Siteler

Fake yani aldatıcı site yöntemi yıllardır kullanılan bir yöntem. Hackerlar veya yazılımcılar ilgili bankanın uygulamasını veya İnternet sitesini birebir kopyalar. Kopyalanan siteye girilmesinin ardından işlem yapılması durumunda tüm bilgiler karşı tarafa gitmektedir. Korsanlar genellikle kopyalama işlemi bittiğinde arama motorlarına reklam vererek bankanın sitesini 1. sıraya çıkararak kullanıcılara daha kolay erişmeye çalışırlar.

Kimlik Kopyalaması

Günümüzde ülkemizde ki Profesörler bile dolandırıcıların mağduru olmaktadır. Hackerlar, e-mail veya telefon yoluyla kullanıcıların banka şifrelerini ve hesap bilgilerini çalarlar. Sosyal mühendislik adı verilen bu yöntem İnternet’in çıktığı ilk günlere kadar dayanmaktadır.

Korunma Yöntemleri

Zor Şifreler

Korunma yöntemlerinin başında çözülmesi zor şifre kullanımı gelmektedir. Mobil işlem yaparken 4 veya 6 haneli şifrelerinizi tekrarlamayan sayılardan veya harflerden oluşturun. 112233 gibi şifreleri kullanmaktan vazgeçin. Yine korsanlar sizin bilgilerinizi ele geçirdiği için tuttuğunuz takımın kuruluş tarihi, doğum tarihi veya telefon numarası gibi şifrelerden oluşan kombinasyonları deneyecektir. Şifre belirlerken anonim şifreler kullanmayı tercih edin.

Wi-Fi

Kamusal alana açık ve şifresiz İnternet ağları her zaman tehlikelidir. Bu tarz yerlerde ki ağlara bağlanarak bankacılık uygulamalarına girmeyin. Evinizden veya telefonunuzun var olan İnternet’inden bu uygulamalara bağlanmak daha güvenli olacaktır.

Çeşitli Telefon Uygulamaları

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda kesinlikle telefonunuzu bulabileceğiniz uygulamalar yükleyin. Anroid ve iOS platformunda bu hizmeti veren birçok uygulama bulunmaktadır. Telefonunuzda bankacılık uygulaması yüklü ise hırsızlar ilk olarak bu uygulamalara girmeyi deneyecektir. Önceden yükleyeceğiniz bu uygulamalar ile telefonun yerini tespit edebilir ve bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar

Mobil kullanımın artması ile birlikte hackerlar artık iOS ve Android platformlarında etkin hale geldiler. İçeriğini bilmediğiniz ve yorumlarını okumadığınız uygulamaları kesinlikle telefonunuza indirmeyin. Wi-Fi şifre kırıcı ve İnstagram’a Kim Baktı gibi isimlerde ki uygulamalar büyük tehdit unsurudur. Yine telefonunuza kuracağız anti-virüs yazılımları, bu tarz uygulamaları indirseniz bile uygulamaları silecektir.

Her ne kadar bankalar üst düzey güvenlik önlemleri alsa da kendi güvenliğinizden sorumlu olduğunuzu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz