Ana Sayfa Genel Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Evde Tedavi Yöntemleri)

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Evde Tedavi Yöntemleri)

Diş ağrısının nasıl ve ne kullanarak geçirildiği diş ağrısından muzdarip olanlar tarafından sıkça merak edilir. Ağrının nasıl geçtiğini bulmak için önce diş ağrısının altında yatan temel nedenin bulunması ve bu nedene yönelik tedavi uygulanması gerekir.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diş ağrısının birçok farklı nedeni olabilir. En çok karşılaşılan nedenler arasında;

  • 20’lik diş çıkarma,
  • Diş çürükleri,
  • Diş iltihapları,
  • Diş dolgusu problemleri,
  • Diş arasındaki boşluklar yer alır.

Diş ağrıları genellikle yemek yenildikten sonra artar. Diş yüzeyi üzerinde biriken yemek artıkları, bir asit üretir ve bu asit diş sinirlerine baskı yapar. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanmasının nedeni budur.

Tuzlu Su Tedavisi

Diş ağrısına ne iyi gelir tuzlu su iyi gelir mi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Diş ağrınızı kısa süreliğine geçirmek isterseniz evde tuzlu su karışımı hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir su bardağı ılık suyun içine 1 yemek kaşığı tuzu ekleyin ve karıştırın. Karışımı ağzınızda 1 dakika boyunca gargara yapın.

Rakı ile Diş Ağrısı Tedavisi

Peki, diş ağrısına ne iyi gelir rakı işe yarar mı? Evet, diş ağrısından kurtulmak için alkol işe yarayan yöntemlerden bir tanesidir. Rakı yerine dilerseniz alkol oranı yüksek diğer içecekleri de tercih edebilirsiniz. Bu yöntemden faydalanmak için temiz bir pamuğun üzerine bir miktar rakı dökün ve pamuğu nazikçe ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye götürün. 15 dakika kadar pamuğu bölgede bekletin. İşlemi ağrınız geçene kadar yenileyebilirsiniz.

Sarımsak Tedavisi ile Diş Ağrısına Son Verin

Diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözümü var mı diye merak ediyorsanız, sarımsak kürü tam size göre! Sarımsak iltihap alıcı özelliği sayesinde özellikle iltihaptan kaynaklı oluşan diş ağrılarını gidermekte birebirdir. Bu yöntemi uygulamak için 2 diş sarımsağı kabuklarından ayırın ve sarımsakları ezin. Ağrıyan dişinizin üzerine diş macunu kıvamına getirdiğiniz sarımsağı dişi kaplayacak şekilde sürün. En az 15 dk bu şekilde bekleyin.

Diş Ağrısı Tedavisinde Karanfil Yağı

Diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm nedir diye merak edenlere karanfili öneriyoruz. Karanfil taneleri dişleri uyuşturma etkisi bulunduğundan ağrı kesici görevini görür. Ağzınıza bir karanfil tanesi alın ve 4 dakika kadar karanfili çiğneyin.

Karanfili çiğnemenin yanında karanfilin yağından da faydalanabilirsiniz. Temiz bir pamuk alın ve pamuğun üzerine bir miktar karanfil yağını damlatın. Pamuğu ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye sabitleyin ve 10 dk bekleyin.

Diş Ağrısına Karbonat ile Çözüm

Diş ağrısına ne iyi gelir antibiyotik almalıyım diye soruyorsanız, antibiyotik kullanmadan önce karbonatı denemenizi öneririz. İlaçların yan etkileri bulunur, karbonat ise yan etkisi bulunmayan doğal bir tedavi yöntemidir.

Bu yöntemi uygulamak için, bir su bardağı suyun içine bir buçuk yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışımı güzelce karıştırın ve 30 saniye kadar ağzınızda gargara yapın. Dilerseniz suyun içine temiz bir pamuk batırarak da bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Zencefil ve Kırmızı Acı Biber Kürü ile Diş Ağrılarına Elveda

Bu yöntemi uygulamak için zencefil ve kırmızı biber tozunu bir damla su ile macun kıvamına getirin. Ağrıyan dişinizi bu karışım ile kaplayın. 10 dakika sonra tükürün. Ağrınız hala devam ediyorsa bu işlemi birkaç kere daha tekrar edebilirsiniz. Dilerseniz pamuğu macunun içine batırarak da yöntemden faydalanabilirsiniz. Bu kür aynı zamanda boğaz ağrısı için de birebirdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz