Ana Sayfa Genel Diz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Diz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Bitkisel Tedavi)

Diz ağrısına neyin iyi geldiği bu ağrıdan şikayetçi kişilerin merak ettikleri konuların başında gelir. Diz ağrısı eklemlerde en sık karşılaşılan ağrı türüdür. Çünkü diz eklemleri vücutta en çok kullandığımız eklemlerden bir tanesidir.

Diz Ağrısının Nedenleri Nedir?

Diz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm yöntemleri nedir diye sormadan önce, tedavi için diz ağrısının altında yatan neden bulunmalıdır. Diz ağrısına neden olan sebepler arasında;

  • Yoğun fiziksel aktivite ya da egzersiz,
  • Dizleri zorlama,
  • Aşırı kilolu olma,
  • Yaşın ilerlemesi,
  • Kemik erimesi
  • Romatizma,
  • Ters hareket bulunur.

Diz Ağrısı için Buz Tedavisi

Buz kompresi ağrıyan dizlere uygulanabilecek ilk ve en etkili yöntemdir. Dize darbe alınmışsa buz kompresi yapmak şişin engellenmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemi uygulamak için sırt üstü uzanın. Ağrıyan dizinizin üzerine buz torbasını koyun ve en az 20 dk bekleyin. Buzu diziniz ile doğrudan temas ettirmeyin. Diz ağrısına iyi gelen kremleri araştırmadan önce buz kompresi gibi yan etkisi bulunmayan yöntemleri tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

Diz Ağrısı için Egzersizler

Çoğu insan, dizleri ağrıdığı için dizlerini hareket ettirmek istemez. Fakat bu yanlıştır. Diz ağrısı egzersizleri yaparak hem ağrılarınızı hafifletebilir, hem de daha kısa sürede iyileşebilirsiniz. Dize darbe alınmışsa bile hafif tempolu yürüyüş ve hafif egzersiz hareketleri yapılması önerilmektedir. Esneme hareketleri, yoga ve pilates diz sağlığınız ve genel sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Diz Ağrısı için Muz Kabuğu ve Sirke Tedavisi

Diz ağrısına sirke ve muz kabuğu tedavisi en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntemi uygulamak için bir muzun kabuğunu alın. Ayrı bir kabın içine bir su bardağı sirke koyun. Muz kabuğunu sirkenin içine batırın ve 5 dakika bekleyin. Muz kabuğunu ağrıyan dizininizin üzerinde 15 dakika bekletin. Aynı işlemi birkaç kere tekrar edin.

Diz Ağrısı için Soğan Kürü

Diz ağrısına soğan, sebzenin ağrı kesici gücü nedeniyle tercih edilmektedir. Bu kürü uygulamak için 1 soğanı kabuklarından ayırın ve ezerek macun kıvamına getirin. Önceden temizlediğiniz dizinizin üzerine soğanı pamuk yardımıyla uygulayın. Karışımı dizinizin üzerinde 10 dakika bekletin. Ilık su ile masaj yaparak durulayın. Sonrasında dizinize nemlendirici uygulayın.

Diz Ağrısı için Lahana Kürü

Bu yöntemi uygulamak için 4-5 yaprak lahanayı haşlayın. Haşladığınız lahanaları ağrıyan dizinizin üzerine koyun ve dizinizi lahanalarla birlikte streç film yardımıyla güzelce sarın. 1 saat lahanaları dizinizde bekletin. Bu yöntemi düzenli olarak uygulayın.

Diz Ağrısı için Kara Turp

Bu yöntemi uygulamak için bir kabın içine kara turpu rendeleyin, turpu bezin içine alın ve dizinizin üzerinde ağrı geçene kadar bekletin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz