Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Özellikle kış aylarının zorlu geçtiği dönemlerde hepimizin ilk eylemi doğalgaza yönelmek olur. Fatura elimize ulaştığında ise bu durum bizi pişman edebilmektedir. Hem kararında ısınmak ve kış ile baş edebilmek hem de faturamızın bütçemize uygun gelmesini isteriz. Bu durum mümkün müdür? Doğalgaz faturasını nasıl azaltabilir? Gibi sorular her zaman kullanıcıların aklında yer etmektedir. Bu durumla başa çıkmaya çalışan vatandaşlarımız için doğalgaz faturasını hafifletmeye yönelik alınabilecek tedbirleri sizler için sıraladık. Daha fazla bilgi alabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Doğalgaz Faturasını Düşürmek İçin Neler Yapabiliriz?

  • Doğalgazın evinizi sağlıklı olarak ısıtabilmesi için en önemli durumlardan biri evinizin ısı yalıtımına sahip olmasıdır. Bu sayede ısıttığınız odanız ya da evinizin sıcaklığı dış dünyadan etkilenmez ve sabit sıcaklıkta kolaylıkla kalabilir. Isı yalıtımını ciddiye alarak kolaylıkla tasarruf edebilme imkanı bulabilirsiniz.
  • Kullanıcıların en çok yaptığı hatalardan birisi ise evde olmadığı zaman içerisinde kobiyi tamamen kapatmaktır. Bu durumun faturaya olumlu olarak yansıyacağı düşünülse de tamamen hayal kırıklığıdır. 
  • Kombiniz gün içerisinde kapalı kalması sonucunda eve geldiğinizde kombinizi çalıştırmanız, kombiye daha fazla yük yükleyeceğinden daha fazla çalışmasını sağlamaktadır. Bu durumda daha fazla enerji harcayarak faturanızın kabarık gelmesine sebep olabilir. Öte yandan bütün gün soğuk kalan evinizin birden açılan kombi ile ısınması normalden daha uzun sürecek, bu durumda ısınmanızı zorlaştıracaktır. 
  • Yapmanız gereken şey çok basit. Eğer kombinizi oda sıcaklığına göre ayarlayabiliyorsanız odalar arasında farklı ısı dereceleri ayarlayarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin sürekli zaman geçirdiğiniz odayı 22 derece ısıtırken diğer odaların ısılarını daha düşük tutabilirsiniz.
  • Eğer kombiniz oda sıcaklığına göre ayarlanmıyorsa gün içerisinde kombinizin derecesini en düşük derecede tutabilirsiniz. Eve geldiğinizde ise istediğiniz sıcaklığa çıkarma imkanı bulursunuz. Bu durumda kombi hali hazırda bütün gün çalışmış olacağı için evinizde zaten sıcaklık hakim olacaktır. Ayrıca yine aynı şekilde kombiniz bütün gün çalıştığı için ısıyı yükseltmek kombinizin yükünü birden arttırmayacak ve böylelikle faturanıza etkisi çok fazla olmayacaktır. 
  • Faturanızdan tasarruf etmenin bir diğer yöntemi ise gerekli bakımları düzenli olarak yaptırmaktır. Doğalgaz tesisatınıza ve cihazlarınıza bakım yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz