Ana Sayfa Genel Domain Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Domain Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Domain sahibinin kim olduğunun sorgulanması işlemleri gelişen teknoloji ve internet bağlantılarıyla basit ve hızlı bir biçimde yapılmaktadır. Teknolojiyi takip eden ve web sayfalarıyla yakından alakadar olanların bilgi sahibi olduğu domain sorgulama Whois olarak da bilinmektedir. Bu sorgulamalar ile bir internet web sitesinin kime ait olduğu, ne zaman kurulduğu ve ne zamana kadar o kişinin elinde bulunduğu gibi genel bilgilere ulaşılabilir. Aynı şekilde domain sahibi hakkında detaylı bilgilere sahip olmak bu sorgulamalar ile mümkündür.

Domain sahibi sorgulama işlemleri çoğu zaman doğru sonuçlar vermekle birlikte bilgilerini gizleyenlerin veya domain alımı sırasında yanlış bilgi verenlerin kimliklerine ve web sayfalarının kime ait olduğunun bilinmesini engellemektedir. Yine domain sahibi olunması sırasında kasıtlı olarak bilgilerin gizlenmesi halinde domain sorgulamalarından istenilen sonuçlar alınamamakta ve web sayfasının kime ait olduğu başta olmak üzere hiçbir bilgiye erişim sağlanamamaktadır.

Domain Nedir, Nerelerde Kullanılmaktadır?

Domain veya whois nedir sorusu birçok teknoloji meraklılarının ilgi alanına giren konular arasındadır. Kısaca alan adı sorgulama olarak tanımlayabileceğimiz whois veya domain kavramı İngilizce “who is” kimdir manasında kullanılmaktadır. Web sayfalarına ait bilgiler domain bilgilerine erişilerek ulaşılmaktadır. Domain sahibi sorgulamalarıyla o web sayfasıyla ilgili kişi, kuruluş veya firma bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde IP adresi üzerinden yapacağınız alan adı sahibi sorgulama işlemlerinizde domain sahibi sorgulama işlemlerindendir. Web sayfası almak istediğinizde seçmiş olduğunuz web sayfası isminin daha önce alınıp alınmadığını yine domain sahibi işlemleriyle öğrenebilir eski domain bilgilerinizi yeni web sayfanıza domain işlemleriyle transfer edebilirsiniz. 

Domain Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet ortamında birçok firma ve web sitesi whois domain sorgulama işlemlerinize aracılık etse de kurumsal firmaların tercih edilmesi bu alanda daha sağlıklı bilgilere ulaşılmasına olanak sağlamaktadır. Domain sahibi sorgulamalarında kullanılması gereken en önemli kaynak ICANN adlı web sitesidir. ICANN domain kurulumlarını kendi gerçekleştirdiğinden tüm domain sahibi sorgulama işlemlerinizi adres bilgisi ile whois.icann.org/en adresi üzerinden kolay ve güvenilir bir şekilde yapabilirsiniz.

ICANN üzerinden domain sahibi sorgulaması yapmak için öncelikle sorgulama yapmak istediğiniz web sayfasının bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Daha sonra ICANN resmi web sayfasına girerek “Enter a domain” seçeneğine sorgulama yapmak istediğiniz web sayfası bilgilerini girmeniz ve “lookup” seçeneğini tercih etmeniz halinde web sayfasının ne zaman kurulduğu, kime ait olduğu, sahibinin adresi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde faaliyet yürüten İsim tescil domain ile de domain sorgulama ve domain satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Www.isimtescil.net üzerinden hizmet veren domain sahibi sorgulama uygulaması ana sayfasında bulunan kutucuğa arama yapmak istediğiniz web sayfa bilgisini girerek tüm domain uzantılarına ait sorgulamalar yapabilir, satın almak istediğiniz web sayfasının ücreti ve web sayfası isminin boş olan uzantılarıyla ilgili bu sorgular sonucunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir Web Sitesinin Kime Ait Olduğu Nasıl Bulunabilir?

Web sayfalarının internet adreslerine sahip olunması domain üyelikleriyle gerçekleştirilmektedir. Çeşitli uzantılara sahip web sayfasının internet üzerinde görüntülenebilmesi için alan adı bilgisi adı verilen whois işleminin yapılması gerekmektedir. Domain kaydı da denen bu işlemin yapılması için web sayfasının sahibinin adresi, kimlik bilgileri, telefon numarası gibi bilgileri içeren evraklar domain kaydı yapan firmalar tarafından istenmektedir. Belli sürelere kadar web adresini kullanma olanağı sağlayan domain kayıtları sayesinde bir web sitesinin kime ait olduğu tespit edilmektedir.

Ancak bazı web sayfalarının kurumsal kimlik bilgilerine domain sorgulama sırasında ulaşılamamaktadır. Bu durumun sebebi alan bilgisi gizleme yöntemiyle domain kaydı sırasında kaydı yapılan firma veya kişinin bilgilerinin kasıtlı olarak gizlemesi veya yanlış bilgiler vererek kendisine ulaşılmasının engellenmesi sonucunda web sayfasının kime ait olduğuna ulaşılamamaktadır.

Domain Sahibi Olmak veya Web Adresi Almak Ücretli Midir?

Domain kaydı yapılması sırasında birçok uzantı ve web adresi süreli ve ücretli olarak hizmet vermektedir. Özellikle .tr uzantılı web adreslerine sahip olmak hem ücret bakımından pahalıdır hem de Domain süresi bakımından bu uzantı süreleri kısa süreliğine kiralanmaktadır. Boş olan web uzantıları ve web sayfalarıyla ilgili bilgi almak için domain sorgulamalarınızı www.isimtescil.net internet adresi üzerinden yapabilir ücretsiz domain kaydı yaptırabileceğiniz web adresleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz