Ana Sayfa Genel Domain Yaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Domain Yaşı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Domain yaşı sorgulama yapmak, gerekli sorgulama araçları kullanılarak bir internet sitesinin kaç yaşında olduğunun, tam olarak hangi yılda aktif hale geldiğinin kayıt altındaki bilgisine ulaşmaktır. Domain sorgulama yaparak, merak ettiğiniz site hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Domain yaşı ve domain sorgulama araçları hakkında bilmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Domain (Alan adı) Nedir?

Domain yaşını sorgulama işlemine geçmeden önce domain ve domain yaşı nedir, ne işe yarar mercek altına alalım. Domain Türkçe karşılığıyla alan adı, bir internet sitesine ait internet ortamında kullanılan adı veya adresi işaret eder. Yani bir internet sitesinin adresi ya da adı o internet sitesinin domainidir. İnternet tarayıcısında, internet sitesinin adresine gitmek için adres çubuğuna ziyaret edilmek istenen sitenin domaini yazılarak gidilebilir. Dolayısıyla bu söz konusu sitenin alan adı olmazsa, bu internet sitesine ulaşmak imkânsızdır. Domain bir siteyi görünür, ulaşılabilir ve ziyaret edilebilir kılar.

Alan adları yani domainler ülkemizde iki çeşittir:

Bunlardan ilki uluslararası alan adı olarak geçer. Bu gruptaki alan adları Amerika Birleşik Devletleri merkezlidir. Dolayısıyla bu gruptan bir alan adına sahip olmak için ABD’de faaliyette olan ve ICANN’a kayıtlı olan şirketlere başvurulması gerekir. Burada faaliyette bulunan uluslararası domain satan şirketler, domain ismini ilk satın alana öncelik tanıyarak, alan adının tüm haklarını o kişiye devreder. Bu sebeple aradığınız alan adı önceden satın alınmışsa, istediğiniz domaini şirketten değil de satın alan kişiden almanız gerekir.

İkinci grup alan adları ise yereldir. Bu domainin uluslararası olandan farkı, alan adının sonuna “.tr” eki gelmektedir. Türkiye’de yerel alan adlarına ait domain tescil işlemleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından yapılır. Ayrıca yerel grupta yer alan domainlerde, ilk satın alan şahsın alan adına ait bütün hakları elinde tutma gibi bir durum söz konusu değildir.

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı, bir web sitesinin hangi yılda faaliyete geçtiğini, kaç yıldır aktif olduğunu gösteren bir sayıdır. Domain yaşının bir internet sitesinin gelişiminde ve öne çıkmasında önemli rolü vardır. Domain süresi yani alan adı yaşı ne kadar çoksa web sitesi için o kadar iyidir. Çünkü uzun zamandır aktif olan bir internet sitesi, yeni kurulmuş bir internet sitesinden daha güvenilir ve daha başarılı sayılmaktadır. Bu sebeple alan adı alıp satan kişiler başta olmak üzere, reklam verenler, web site sahipleri ve web sitesi geliştiricileri alan adı yaşının yüksek olmasına dikkat ederler. Ayrıca arama motoru optimizasyonu yapan firma ve şahıslar da alan adı yaşının yüksek olmasından faydalanırlar. Çünkü az önce bahsettiğimiz gibi, iki farklı web sitesi tamamen aynı özelliklere sahip olup sadece domain yaşında farklılık yaşasalar, domain yaşı yüksek olan daha üst sırada gösterilmektedir.

Domain Yaşı Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Domain yaşı sorgulama, internet üzerinden alan adı yaş sorgulama motorları aracılığıyla yapılır. Birçok domain firması başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası firmalar domain yaşı sorgulama işlemlerini yapmaktadırlar. Bunlardan en bilinenleri domain satan firmanlar arasında yer alan godaddy ve tr.wix’tir. Bunlar dışında SEO hizmeti veren birçok firma da kendi geliştirdikleri alan adı yaşı sorgulama motorları ile domain yaşı sorgulamak isteyen kişilere ücretsiz hizmet vermektedir. Yaşını merak ettiğiniz alan adını sorgulamak için, herhangi bir domain sorgulama motoruna web sitesinin url adresini, yani web sitesinin adres çubuğuna girilen tam adını yazarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz