Ana Sayfa Genel Dünyanın En Zengin 5 Ülkesi Hangisidir?

Dünyanın En Zengin 5 Ülkesi Hangisidir?

Yaşadığımız dünya içerisinde bazı ülkeler var ki zenginlikleri ve varlıklarıyla insanların dudaklarını uçuklatacak cinsten. Bizler de bu yazımızda sizleri bilgilendirmek için dünyanın en zengin 5 ülkesinin hangi ülkeler olduğunu belirtmek istedik. Bu ülkelerdeki yaşam şartları ve neden bu kadar zengin olduklarını sizler de gözlerinizle daha net bir şekilde görebileceksiniz. Hazırsanız listemizin 5. Numarasıyla başlayalım. 

Listeye başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var. Bir ülkenin ne kadar zengin olduğu onun Gayrisafi yurt içi hasıla miktarı ile belli olur. Bu da kişi başına düşen gelir anlamına gelmektedir. Bir ülkede kişi başına düşen gelir ne kadar yüksek ise o kadar zengin olduğunuzu göstermektedir. 

Zengin ülkelerle daha iyi karşılaştırmanızı sağlamak için Türkiye’de kişi başına düşen geliri belirtmekte de fayda vardır. Türkiye’de kişi başına düşen gelir 10.404 dolardır.

5. En Zengin Ülke: Barış Darüsselam Devleti

Burayı belki de ilk defa duyacaksınız çünkü burası bir sultanlık devleti olarak bilinmektedir. Darüsselam devletinin kişi başına düşen geliri ise 55.111 dolardır. Güney doğu Asya’da yer alan bir devlettir. Sultanlığın nüfusu 1 milyondan daha az olduğu için bu kadar yüksektir. Gelir vergisi ödemeyen az sayıdaki ülkelerden biri olmaktadır. Devletin ekonomisinin büyük kısmını petrol gelirlerinden elde etmektedir. 

4. En Zengin Ülke: Norveç

Norveç’in GSYİH miktarı yani kişi başına düşen geliri 56.663 dolardır. 5 milyon kadar nüfusu vardır. Peki Norveç neden zengin ülkeler arasında yer alıyor? Bunun cevabı ise petrol, hidroelektrik enerji, su ürünleri satışlarından kaynaklanmaktadır.

3. En Zengin Ülke: Singapur

Singapur’un zengin olmasının nedeni ise nüfusunun çok az olması ve gelirinin de yüksek olmasından kaynaklanır. Kişi başına düşen gelir ise 61.560 dolardır. Nüfus miktarı ise 5 milyon 500 bin kadar olmaktadır. 

2. En Zengin Ülke: Lüksemburg

Adından da rahatlıkla anlayabileceğiniz gibi bu ülke lüks yaşamların ülkesi olarak da bilinmektedir. Kişi başına düşen GSYİH miktarı ise 79.593 dolar olmaktadır. Dünyanın en zengin ikinci ülkesinin olmasının nedeni ise oldukça az nüfusa sahip olmasından kaynaklanıyor. Gelirinin büyük bir kısmı ise bankacılıktır. Hayat her koşullarda yüksek bir refah sunmaktadır. Ulaşım, yaşam ve sağlık gibi konularda lüksleri rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca bir Lüksemburg’da yaşayan kişinin yıllık kazandığı miktar 56.000 dolardan fazla olmaktadır.

Dünyanın En Zengin Ülkesi: KATAR

Dünyanın en zengin ülkesi olarak geçmektedir. Çok dikkat çekici bir ülkedir. Çünkü kişi başına düşen GSYİH miktarı ise 107.000 dolar olmaktadır. Dünyanın en zengin halkına sahiptir. 2.3 milyon nüfusu vardır. Ekonomisinin nedeni ise doğalgaz ve petrol rezervlerine dayanmaktadır. Ayrıca inşaat sektöründe de gelişme göstermektedir. Yeni arayışlarını devam ettirdiklerinden dolayı uzun zaman dünyanın en zengin ülkesi olacağı düşünülüyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz