Ana Sayfa Hukuk E-Haciz Nedir? Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz Nedir? Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz, Elektronik haciz anlamına gelen ve hakkınızda haciz olup olmadığını öğrenebileceğiniz bir uygulamanın adıdır. Banka hesaplarına haciz uygulanması durumunda bankayı aramadan önce e-devletin bir uygulaması olan bu uygulama ile size hangi kurumun haciz koyduğunu öğrenebilirsiniz.

Haciz uygulandığında vadeli veya vadesiz tüm hesap türlerinde bulunan altın, hisse senedi, nakit para ve fon gibi varlıkların hepsine kısıtlama gelmektedir. Bunun dışında ise memur olan kişilerin maaşlarına da haciz işlemi uygulanmaktadır.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle panik yapmaya gerek yok çünkü haciz birçok kişinin başına gelebilen bir olaydır. E-devlete girerek e-haciz uygulamasından gerekli bilgileri alabilirsiniz. Haczi bankalarda koyabilir devlet kurumları da. E-haciz uygulamasında ise sadece devletin koyduğu haciz işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer banka kredi borcundan dolayı haciz koymuş ise bu uygulamada çıkmamaktadır. Bunun için banka ile iletişime geçmek zorundasınız.

Haciz Sebepleri

Trafik cezası borçları

Motorlu taşıt vergisi borçları

Kira gelir vergisine bağlı borçlar

Maliye borçları

Yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden dolayı haciz işlemi uygulanabilir. Trafik cezası belki 1000 TL olabilir ve sizin hesabınızda milyonlar da olabilir fakat devlet için bu durumun pek önemi yoktur. Eğer hakkınızda yasal takip yapılmış ve buna rağmen bir işlem yapmamış iseniz haciz muhtemeldir. Bunun dışında vergi dairesine de giderek gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Haciz Nasıl Kaldırılır?

Sorgulama sonrasında devlet tarafından koyulan bir haciz var ise bu borcun yatırılması şarttır. Eğer bu tutara sahip değilseniz haciz işlemi kaldırılmamaktadır. Bankalar aracı kurumlar olduğu için bu konuda pek yapacakları bir şey yoktur. Ufak bir ihtimal olsa da banka müdürünün inisiyatifine kalarak haciz, borcun ödenmesi için kısa süreliğine de olsa durdurulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz