Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır EBA Nedir ve EBA Şifresi Nasıl Alınır?

EBA Nedir ve EBA Şifresi Nasıl Alınır?

Bu yazımızda birçok kişinin merak ettiği EBA uygulamasından bahsedeceğiz. EBA olarak kısaltılan ve uzun hali Elektronik Bilişim Ağı uzaktan eğitim alabilmenize yardımcı olan bir platformdur. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftayla birlikte coronavirüs salgınının ülkemizde de baş göstermeye başladığını öğrendik. Bundan dolayı da çözüm olarak devlet okulları özel okullar, kreşler ve üniversiteler geçici süre ile tatil edildi. Bu tatilin ilk haftası Nisan’da yapılacak olan bir haftalık tatil olarak sayıldı. Ama ikinci haftası yani 23.03.2020 itibariyle EBA ve TRT ekranlarından öğrenciler eğitim almaya devam edecekler. 

EBA diğer adıyla da Eğitim Bilişim Ağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir ağdır. Burada çevrimiçi olarak öğrenciler sosyal bir şekilde derslere katılım sağlayabileceklerdir. EBA’da öğretmenler konularına göre istediği notları ve videoları yüklerken diğer bir yandan da başka öğretmenlerde diledikleri ders notlarını bu sistem üzerinden paylaşabileceklerdir. 

Öğrencilerde EBA’ya giriş yaptıktan sonra rahatlıkla öğretmenlerinin paylaşmış olduğu ders videolarını dinleyebilecek diğer yandan da ders notlarını da alıp çalışabileceklerdir. Şimdi gelin sizlerle birlikte bu sisteme nasıl giriş yapılabileceğine dair göz atalım. 

EBA’ya Nasıl Giriş Yapılır?

EBA’ya giriş yapmak istiyorsanız, eba.gov.tr sitesi üzerinden direkt olarak sisteme erişim sağlayabilmeniz mümkün olmaktadır. Eğer akıllı telefonlarınız üzerinden de bu sisteme giriş sağlamak istiyorsanız uygulamasını telefonlarınıza indirebilirsiniz. Google Play ve Apple Store üzerinden EBA yazıp indirim sağlayabilmeniz mümkündür. 

EBA TV Nedir? 

EBA TV’de uzaktan eğitim içeriklerini ve videolarını rahatlıkla izlemenize olanak sağlayan bir kanaldır. 3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır. Öğrenciler eba.gov.tr üzerinden sisteme girerek kendi ders saatlerinin hangi gün ve hangi saatte olduğunu öğrenebilirler. Böylelikle gün boyunca TV karşısında ders saatlerinizi beklemek zorunda kalmazsınız. 

EBA TV’yi Televizyonuma Nasıl Bağlarım?

En çok sorulan sorulardan biri de EBA TV yani uzaktan eğitim videolarının verildiği kanalı nasıl televizyonuma entegre edebilirim sorusudur. SD (Standart çözünürlüklü) EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD, EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

EBA TV’de Öğretmenler Kimdir?

EBA TV’de her branş için seçilen alanında uzman kişiler tarafından eğitim verilmektedir. Her dersi dikkatle dinlemek ve hocanın verdiği bilgilere dikkat etmek bu anlamda büyük önem arz etmektedir. 

EBA’ya Nasıl Giriş Sağlarım?

EBA TV’nin yanı sıra kendi hesabınızı ve derslerinizi öğrenmek istiyorsanız, https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/student.jsp linki üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Şifre velinin cep telefonuna gelecektir. Daha sonra veli cep telefonuna gelen şifre  ile birlikte TC kimlik numaranızı girerek sisteme otomatik olarak giriş yapmış olursunuz. EBA üzerinden tüm ders notlarına tek ara yüzden direkt olarak erişim sağlamanız mümkün olmaktadır. Böylelikle anlaşılmayan konulara geri dönerek tekrar dinlenebilir ve anlaşılması sağlanabilir. Bununla birlikte öğretmenlerin özel yüklediği notlar üzerinden dersin detaylıca pekiştirilmesi sağlanabilir. Bunun için sürekli olarak EBA sisteminizi kontrol etmeniz çok önemlidir.

Vaktinizin hepsini EBA’da geçirmeden sadece size özel ders notlarını görerek ve sadece size özel ders videolarını izleyerek ders işleminizi tamamlamış oluyorsunuz. Ayrıca EBA TV üzerinden de takip işlemlerinizi gerçekleştirebilir, öğretmenlerinizi oradan da dinleyebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz