Ana Sayfa Pratik Bilgiler Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Faizleri ve Ödemeleri

Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Faizleri ve Ödemeleri

Ek hesap, vadesiz mevduat hesaplarında bulunan bir nevi anlık kredi hizmetidir. Günümüzde her bankanın ek hesap hizmeti bulunmaktadır. Hesapta para olmadığı durumlarda kişiler limitleri doğrultusunda ek hesap limitleri üzerinden para çekme ve alışveriş gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Bu hesabın asıl amacı hesapta para olmadığı acil durumlarda ek hesaptan ihtiyacın giderilmesidir. Kişinin gelirine göre ek hesap limiti, ufak limitli ihtiyaç kredisi tutarına kadar çıkabilmektedir.

Ek hesaba başvuru yapıldığı anda banka aynı kredi başvuruları gibi kişinin gelirini, kredi notu, mevcut kredi kart limitleri ve diğer faktörleri göz önünde bulundurarak bu hizmetin limitini belirler.

Ek Hesaptan Neler Yapılabilir?

Ek hesaptan para çekme işlemleri yapılmaktadır. Fatura ödemeleri ve alışveriş gibi ihtiyaçlarda aynı kredi kartı gibi ek hesaplar sayesinde yapılır. Kısacası ek hesap bir nevi kredi kartıdır ve kredi kartların sahip olduğu her hizmeti kullanıcıya sağlayabilir.

Ek Hesap Faizleri

Nakit avanstan faiz alındığı gibi ek hesaplardan çekilen paradan da faiz alınır. Kredilere oranla daha düşük olsa da ek hesap faizleri günlük olarak kullanıcılara yansıtılır. Ek hesap faizleri esnek değildir yani kullanıcı hesabı açtığında bu faiz oranı sabit kalmaktadır.

Ek Hesap Ödemeleri

Ek hesap ödemeleri de aynı kredi kartı ödemeleri gibidir. Bir nevi kredi olan ek hesaptan çekilen tutar ödenmediği durumlarda yasal takip süreci başlayabilir. Ek hesap ödemelerini düzenli yapmak önemlidir çünkü faizi günlük işletildiği için 3 ay sonra ödenmesi gereken tutar ile ilk çekilen para arasında büyük bir fark oluşabilir.

Ek hesabın yasal süreci 90 gündür. Bu süre boyunca hesaptan çekilen para ödenmez ise banka yasal takip başlatır ve kredi ile kredi kartlarına uygulanan sürecin aynısı uygulanır.

Ek hesapları açmak içinde kapatmak içinde banka ile iletişime geçmek yeterlidir. Şubeden ve Telefon bankacılığından ek hesap kapatma işlemleri yapılmaktadır. Ek hesabı kapatmak için ilgili hesaba borç olmaması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz