Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Elektronik Pazarlama Nedir?

Elektronik Pazarlama Nedir?

Günümüzde teknolojide gerçekleşen gelişmelerin sonucunda birçok sektör bu durumdan etkilenmiştir. Geleneksel pazarlama ise internet ortamının yaygınlaşması ile elektronik pazarlamaya geçiş yapmıştır. Bu yazımızda elektronik pazarlama konusuna değineceğiz. 

Elektronik pazarlamayı, şirketin pazarlama faaliyetlerini internet ortamda sürdürme eylemi olarak özetleyebiliriz. Elektronik pazarlama, geleneksel pazarlamaya kıyasla daha çok avantaj sağlamaktadır. 

Elektronik Pazarlama Yöntemleri

Firmaların elektronik pazarlama faaliyetleri sürdürebilmek için kullandıkları çeşitli yöntemler vardır. Bunların başında online reklamlar gelmektedir. Online reklam, web sitelerine yerleştirilir. Genellikle dikkat çekici olan bu reklamlar, kullanıcıyı firmanın web sitesine yönlendirmektedir.

Sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise arama motorlarıdır. Arama motorlarına da reklam verilmektedir. Bu sayede kullanıcı ürün veya hizmetinize yakın bir arama yaptığında firmanızla karşılaşma ihtimaliniz artacaktır. 

Elektronik pazarlama yöntemlerinden olmazsa olmazı web sayfasına sahip olmaktır. Web sayfası, işletmenin internet ortamındaki kimliğidir. Bu sebeple web sitesinin tasarımına özen gösterilmelidir. Karışık olmamalı, kullanıcı yapmak istediği işlemi kolaylıkla gerçekleştirmelidir.

E-posta yolu ile pazarlama, rastlanan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde firma kendini ya da ürünlerini potansiyel kullanıcıya e-posta yoluyla tanıtmaktadır. Maliyeti düşük olsa da zaman zaman kullanıcının rahatsız olduğu bir durum olabilir.

Elektronik Pazarlamanın Avantajları

Dijital ortamın en önemli avantajlarından biri olan hız, elektronik pazarlamayı da etkisi altına almaktadır. Geleneksel pazarlamada uzun süren faaliyetler elektronik pazarlamada gayet hızlı gelişmektedir.

Öte yandan elektronik pazarlama faaliyetleri çift yönlüdür. Dolayısıyla kullanıcının tepkisini öğrenmek daha kolaydır. Bu sebeple müşteri ile daha yakın ilişkiler kurabilir, oluşabilecek sorunları daha kolay giderebilirsiniz. Ayrıca müşteriyi yakından tanıma ve analiz yapma imkanı bulabilirsiniz. Bu sayede müşterinin istek ve ihtiyacına uygun ürün üretme şansı yakalayabilirsiniz. 

Dijital ortamın küresel olması elektronik pazarlamaya da birçok avantaj sağlamaktadır. Bu sayede müşteri kitlenizi ülke sınırlarının dışına taşıma ihtimaliniz artmaktadır. Daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Bu durum markanızın bilinirliliğini ve değerini de arttırmaktadır. 

Elektronik pazarlama faaliyetleri geleneksel pazarlama faaliyetlerine kıyasla çok daha az maliyetlidir. Dolayısıyla daha fazla müşteriye daha az masrafla ulaşabilirsiniz. 

Dijital ortamın getirdiği bir diğer avantaj ise 7/24 hizmet sunabiliyor olmanızdır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz