Ana Sayfa Hukuk Emekli İkramiyesi Kıdem/İhbar Tazminatı Haczi

Emekli İkramiyesi Kıdem/İhbar Tazminatı Haczi

Alacaklı bir icra takibi başlatmak suretiyle borçlunun mallarını, maaşını haczedebiliyordu. Alacağını tahsil etmek isteyen alacaklıların diğer bir seçeneği ise; borçlunun hak etmiş olduğu emekli ikramiyesi, kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarına haciz koymaktır.

Emekli ikramiyesi almaya hak kazanmış bir kimseye karşı başlatılan icra takibinin kesinleşmesi ile beraber icra dosyasından emekli ikramiyesinin haczi için bir taleple bulunulmalıdır. Bu talep icra müdürü tarafından kabul edildikten sonra ilgili kamu kuruluşuna haciz müzekkeresi gönderilmek suretiyle uygulamaya konacaktır. Borçlunun emekli ikramiyesini almaya hak kazandığı tarihte borcunu karşılayacak olan kısım; emekli ikramiyesinden alınarak icra dosyasına gönderilir.

Kıdem/İhbar Tazminatı Nasıl Haczedilir

Bir işverenin yanında belirli süredir çalışan bir borçlunun; mevcut işinden kovulması, haksız olarak atılması halinde kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanması söz konusu olabilmektedir. Bir borçlunun aktif olarak çalıştığı işyerinden duruma göre yüksek miktarlarda kıdem ve ihbar tazminatı alabilmektedir. Borçlu hakkında bir icra takibi yapıldığında bu kıdem ve ihbar tazminatlarına da haciz uygulanabilir.

Borçlu işçinin ya da kamu çalışanının çalıştığı sırada maaşından kesinti yapılması için icra müdürlüğü tarafından maaş haczi müzekkeresi yollanır. İşveren tarafından bu müzekkere işleme konularak her ay maaşın dörtte biri kadar borçlunun maaşından kesinti yapılarak icra dosyasına gönderilir. Borçlu işçinin söz konusu işverenin yanında kıdem ve ihbar tazminatı almaya hak kazanacak şekilde ayrılması halinde; ilgili işverenin icra borcunu kapatacak kadar olan kısmı icra dosyasına göndermesi gereklidir. Aksi halde icra dosyasına göndermekle yükümlü olduğu kısmı; işveren bizzat kendi cebinden ödemek zorunda kalacaktır.

Borcun Tamamı Kadar Kesinti

Kanun koyucu, borçluyu düşünerek maaşının sadece  dörtte birinin haczedilebilmesine izin vermişti.Fakat emekli ikramiyesi, kıdem ve ihbar tazminatı konusunda aynı kurallar uygulanmamaktadır. Borçlunun emekli ikramiyesi, kıdem ve ihbar tazminatı almaya hak kazanması halinde; ilgili icra takibine olan borcunun tamamı bu alacaklardan kesilir. Eğer icra  borcu kesilmesine rağmen para kalırsa o zaman borçluya işveren tarafından bir ödeme yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz