Ana Sayfa Finans Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Ülkemiz genelinde emekli vatandaş sayısı giderek artmaktadır. Dolayısıyla emekli maaşı almakta olan kişilerin sayısı da bir hayli artmakta. Emekli maaşının çekileceği bankanın seçildiği şu dönemlerde bankaların sunmuş olduğu fırsatlar oldukça cazip. Bu durum insanları banka değiştirmeye itmektedir. Farklı bankaları deneyimleyerek o bankaların da imkanlarını kullanmak isteyen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Yine de insanlar banka değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu yazımızda ise banka değiştirme talebi olan emeklilerin bankasını nasıl değiştirebileceği hakkında bilgiler sunacağız.

Emekli Maaş Hesabı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli maaşınızın başka bankaya taşınması için çeşitli yollar mevcut. Düşünüldüğü kadar zor olmayan bu işlemi, hemen hemen her yol ile gerçekleştirebilirsiniz. 

Öncelikle mevcut bankanız ile yapmış olduğunuz sözleşmenin sona ermiş olması gerekmektedir. Yapılan sözleşmelerin süresi normalde 3 yıldır. Bu 3 yılın sonuna geçmiş olan emekliler, maaşlarını başka bankaya taşıyabilmektedir. 

İşleminizi gerçekleştirmek için yapabileceğiniz ilk şey geçmek istediğiniz bankanın şubesini ziyaret etmek olabilir. Şube çalışanları ile gerçekleştirebileceğiniz görüşmeler sonucunda bir banka hesabı açıp maaşınızın oraya yatmasını sağlayabilirsiniz. Eğer geçmek istediğiniz bankada mevcut bir hesabınız varsa maaşınızı oradan çekmek için de başvuru yapabilirsiniz. 

Öte yandan gelişen teknoloji bu konuda da size yardımcı olmaktadır. Maaşınızı aldığınız banka hesabını başka bankaya geçirmek için interneti de kullanabilirsiniz. Bunun için e-devlet sitesini ziyaret ederek kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. E-devlet üzerinden yapacağınız işlemler emeklilik türünüze göre değişmektedir. 

4A SSK maaşı alan bireylerden biri iseniz e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra 4A hizmetleri kısmını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu kısımda karşınıza çıkacak olan banka değişikliği seçeneğini tıklamanız işleminizi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. 

4B Bağkur maaşı alanlar ise sitenin 4B hizmetleri sayfasına giriş yapmalıdır. Bu sayfada 4B emeklileri için çeşitli hizmetlerle karşılaşırsınız. Banka değişikliği seçeneğini seçerek maaşınızı aldığınız bankayı değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

Yine aynı şekilde 4C emekli sandığı maaşına sahip olan kimseler banka değişikliği işlemi için e-devlet sitesini kullanabilir. Bunun için yapmak gereken e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra 4C emeklilik hizmetlerine giriş yapmaktadırlar. Karşılaşacağı seçeneklerden banka değişikliği seçeneği ile istedikleri işleme ulaşabilirler. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz