Ana Sayfa Finans Emekliye Kredi Veren Bankalar

Emekliye Kredi Veren Bankalar

Günümüzde emekli maaşları yetmediği için birçok emekli kredi başvurusunda bulunmaktadır. Emekliler düzenli olarak maaş aldıkları için kara listede değilse maaştan belirli oranda kesinti yapılarak kredi talebinde bulunabilir ve rahatlıkla kredi çekebilirler.

Emeklilerde ki kredi durumunda farklılık bulunmaktadır. Genelde 65 yaşın üzerindekiler ile sağlık problemleri olan kişiler kredi alırken zorlanırlar. Bankalar bu kişilerin sağlık problemlerinden dolayı krediyi ödeyememe ihtimali olduğu için kredi vermemekte veya verdiği krediye hayat sigortası yapmamaktadır.

Hayat sigortası olmayan bir kişi, vefat etmesi durumda sigorta şirketleri bu borcu ödemezler. Bu sebeple borç mirasçılarına kalır.

Bugün birçok banka emeklilerin maaşlarının 10 veya 15 katına kadar olan kredi taleplerini onaylamaktadır. Yine aylık ödeme planı emekli maaşının yarısı olarak belirlenir. Örneğin, 3000 TL emekli maaşı alan bir kişi 45000 TL kredi çekebilir ve bu kredinin aylık ödeme tutarı 1500 TL olmaktadır.

Bankalardan kredi almanın maksimum yaşı 80’dir. Buradan yola çıkarak, 75 yaşında olan birisi herhangi bir sağlık problemi yoksa en fazla 5 yıl vadeli kredi çekebilir.

Emekliler, maaşlarının yattığı bankadan kredi almaları durumunda daha fazla avantajdan yararlanmakta ve faiz oranları daha az olmaktadır.

Aktif Bank PTT Kredisi

Aktif Bank ile PTT ortaklaşa bir şekilde emeklilere özel bir kredi imkanı vermektedir. Acil nakit ihtiyacı olan kullanıcılar kefil ve ipotek şartı aranmadan kredi talebinde bulunabilir. Bu kredinin verilmesinin tek şartı emekli maaşının PTT şubesinden alınmasıdır. Eğer emekli maaşınızı başka bir bankadan alıyorsunuz krediyi çekmek için emekli maaşınızı PTT’ye taşıyabilirsiniz.

Kredide ki maksimum tutar 60,000 Türk Lirasıdır. Vade seçeneği de 48 aydır.

Halk Bankası Emekli İhtiyaç Kredisi

Halk Bankası da emeklilere düşük faiz oranı ile kredi hizmeti vermektedir. Eğer emekli maaşınızı Halk Bankasından alıyorsanız faiz oranları veya kredi avantajları daha fazla artmaktadır. Faiz oranları sürekli olarak değiştiği için paylaşmayı uygun görmüyoruz.

Maksimum vade oranı 48 ay olmakla birlikte detaylı bilgiyi Müşteri hizmetlerinden veya şube çalışanlarından öğrenebilirsiniz.

Faiz Durumu

Kredilerde faiz olduğu için dini hassasiyeti bulunan kişiler içinde özel olarak hizmet veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar; hac, umre, konut veya özel ihtiyaçlar için kredi hizmeti vermektedir. Bu bankalarda faiz oranı yerine kar payı olarak adlandırılan bir sistem bulunmaktadır.

  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Bankaları emekliye faizsiz kredi veren kuruluşlardır. Bu bankaların da kredi imkanlarını araştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz