Ana Sayfa Pratik Bilgiler EN İYİ 10 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI FİLMLERİ

EN İYİ 10 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI FİLMLERİ

Bu karantina günlerinde sizlerde film arayışı içerisinde iseniz sizlere önereceğimiz harika filmler olduğunu söylemek isteriz. Eğer daha önce izlemediyseniz ve yeni film arayışı içerisindeyseniz bu filmlerden birini izleyerek gününüzü güzelleştirebilirsiniz. Gelin sizlerle birlikte karantina günlerinde izlenecek en iyi 10 2. Dünya Savaşı filmlerinden bahsedelim.

Sinemaseverleri ekran başına alıyoruz ve listemizin birinci sırasına başlıyoruz. 

  1. La Vita E Bella (Hayat Güzeldir)

Bu film daha çok eski film sevenler için harika bir öneri olduğunu düşünüyoruz. 1999 yılında yapılan filmin konusu 2.Dünya Savaşının birkaç yıl öncesinde yaşanan olayları anlatıyor. Filmin başkahramanı olan Guido, dünya güzeli bir öğretmene aşık olur. Karşılarına çıkan tüm engellere rağmen bu çift evlenmeyi başarır ve bir de çocuk sahibi olurlar. Hayatlarındaki birçok engeli aştıktan sonra çiftimizin karşısına bir de ikinci dünya savaşı gelir. Yahudi oldukları için toplama kamplarına götürülürler. Oğullarına ise bunun bir oyun olduğunu ve oyunu başarıyla tamamlarlarsa ödül olarak bir tank kazanacaklarını söylerler. 

Film ikinci dünya savaşının arkasında yaşanan trajik hayat hikayelerini ve sivillerin üzerindeki yıkıcı etkilerini çok güzel beyaz perdeye aktarmış. Ayrıca vizyona girdiği zamanlarda ise En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yabancı Film, En İyi Film Müziği gibi birçok dalda Oscar ödüllerini de kapmıştı. Eğer gününüzü güzelleştirmek ve tarih filmlerine yer vermek istiyorsanız bu film tam da size göre.

  1. Schinler’s List (Schinler’in Listesi) 1993

Listemizin ikinci sırasında vizyona girdiği andan itibaren neredeyse birçok kişi tarafından baş yapıt koltuğuna oturulmuş bir film var. Film aslında bir kitap üzerinden uyarlama. Oskar Schinler adlı bir alman iş adamının ikinci dünya savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bunun sayesinde 1100 Yahudinin hayatını kurtarmasını anlatıyor. Filmin en dikkat çekici yanı ise film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Ayrıca film 1994 yılında tam 7 tane Oscar kazanmıştır. Müzikleri, gerçekçiliği ile sizleri hayrete düşürecek ve oldukça düşündürecek bu filmi kesinlikle izlemenizi öneriyoruz. 

  1. Piyanist 2002

Listemizin üçüncü sırasında yine Oscar kazanan bir ikinci dünya savaşı filmine yer veriyoruz. Bu filmin de diğerleri gibi dikkat çekici yönü gerçek bir hikayeden uyarlanmasıdır. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilmanın anılarını anlattığı aynı isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

Filmin konusunda Nazi işgali sırasında Polonya’da Yahudi olarak yaşamanın nasıl imkansızlaştırıldığı anlatılmaktadır. Aynı zamanda Yahudiler toplanarak esir kamplarına götürülmektedir. Ünlü piyanist ise bir şekilde bu esir kamplarına gitmekten kurtulur. Varşova’nın kenar mahallelerinde hayat mücadelesi vermeye çalışır. Tam anlamıyla sefil bir hayat süren piyanist, bir yandan açlık mücadelesi verirken bir yandan da türlü türlü aşağılanmalara maruz kalır. Ama tüm bunlara rağmen mücadelesini asla bırakmayacaktır. Yine bu film En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanmış ünlü filmler arasında yerini alıyor.

  1. The Boy in the Striped Pajamas (Çizgili Pijamalı Çocuk) 2008

Yine ikinci dünya savaşını konu alan bu filmde bir Alman askerinin 8 yaşındaki çocuğu ile toplama kampı Auschwitz’deki Yahudi bir çocuğun arkadaşlığını konu almaktadır. 

Nazi Almanyası Bruno’nun babasını görev için Polonya’da kurulan Auschwitz toplama kampına gönderir. Bruno kasabada bulunan bu toplama kampında tel örgünün arkasındaki bir çocukla arkadaş olur. Çocuk bu arkadaşlıkla tel örgünün arkasında bulunan tüm gerçekliği öğrenecektir. Film dikkat çekici sahneleriyle oldukça beğenilmiş filmler arasında yer almaktadır. Sizler de bu filmi boş zamanlarınızda izleyebilirsiniz.

  1. The Diary Of Anne Frank ( Anne Fran’nın Hatıra Defteri) 1959 

1944 Nazi saldırısı sonucunda Amsterdam’da bulunan tüm Yahudiler toplanır. Bu Yahudiler olduğu gibi toplama kamplarına gönderilir. Amaç ise bu toplama kampında bulunun kişileri yok etmektir. Bir grup Yahudi ise gitmemek için evlerinin çatılarında saklanırlar. 2 yıl boyunca ise o çatıdan asla dışarıya çıkmazlar. 2 yıl boyunca bu odada açlıkla savaşırlar. Bir yandan da müttefikler Normandiya’ya çıkarma yaparken odada bulunan bu insanların durumu ise oldukça belirsiz olacaktır. 

Filmin yönetmenliğini George Stevens üstlenirken başrollerinde ise Millie Perkins, Shelley Winters ve Joseph Schildkraut yer almaktadır. 

  1. The Book Thief ( Kitap Hırsızı) 2013

Lienel Meminger 2. Dünya Savaşının patlak verdiği sıralarda Almanya’da bir ailenin manevi çocuğu olur. Çok sevdiği bu ailesinin yanında da bir Yahudi çocuk sığınmacı olarak gelmiştir. Max sayesinde kitaplarla derin bir bağ kurar ve neredeyse her gün kitap okumaya başlar. Bunun yanı sıra Max ikinci dünya savaşından dolayı her an yakalanıp öldürülme korkusu içerisindedir. Evin bodrumunda yaşayan Max korku içerisindeyken Lienel ise kitap sevdasındadır. Bu filmde ikinci dünya savaşı konulu filmleri sevenler için oldukça dikkat çekici filmler arasında yer alıyor. Daha önce izlemediyseniz mutlaka günlerinizden birini bu film için ayırmanızı öneririz. 

  1. Bitva za Sevastopol (Sevastopol İçin Savaş) 2015

Film yine ikinci dünya savaşı sırasında Nazilere karşı savaşan ve tam 309 Nazi askerini öldüren kadın keskin nişancı Lyudmila Pavlichenko’nun hayat hikayesini anlatmaktadır. Film Sevastopol muharebesinin geçtiği yıllar olan 1916-1974 yıllarını perdeye yansıtmaktadır. Genç keskin nişancı kadın 1937 yılında üniversiteye başlar daha sonra nişancılık yeteneği keşfedilir. Eğitimini aldıktan sonra savaşa gönderilir ve savaşta ise birçok başarıya imza atar. Filmde savaş başarılarının yanı sıra bu kadının yaşadığı aşkları, arkadaşlıkları dönemin Amerikan başkanı Rossevelt’in eşiyle olan sıcak dostluğunu da sinema severlere göstermektedir. 

  1. Little Boy (Ufaklık) 2014

Bir baba ile oğul arasındaki muhteşem bir bağ… İkinci dünya savaşı dönemlerini konu alan bu filmde ise küçük bir çocuğun babasının savaştan canlı olarak geri dönmesi için neler yapabildiğini anlatmaktadır. Sıcak savaş döneminde küçük çocuk kendini sevdirmeyi başarmıştır. Savaş döneminde bile insanlara sevgiyi hatırlattığı için herkes ona ufaklık diye seslenmektedir. Çocuğun umut dolu yaşam mücadelesini gözleriniz dolu dolu izleyeceksiniz. 

  1. Dunkirk 2017

Dunkirk 2. Dünya Savaşı sırasında, savaşın kaderini belirleyen bir olay olur. Bu da Dunkirk tahliyesidir. Savaşta yüzbinlerce asker etrafı düşman askerlerce sarılmıştır. Arkaları deniz olan bir yere sıkışıp kalmışlardır. Almanlara karşı ise oldukça çaresizlerdir. Almanlar güçleri olmasına rağmen alay edebilmek adına onlara karşı bir hamle yapmaz ve öldürmez. Güçlü kuvvetleri bu askerlerden kat be kat yüksektir. İngilizler ve müttefikleri ise tam da bu sırada bu askerleri gizli ve güvenli bir şekilde tahliye etmeye çalışır. Oldukça dikkat çekici senaryosuyla izlenmesi gereken filmler arasında yer alıyor. 

  1. Çöküş 2005

1945 Nazi Almanyasının son günleri gelmiştir. Artık Nazi Almanyası çöküş içerisindedir. Bu sırada Adolf Hitler de son günlerini yaşamaktadır. Çıkış yoktur ve çöküş artık kesindir. Filmin senaryosu Joachim Fest isimli bir tarihçinin yazdığı eserden esinlenerek oluşturulmuş Alman yapımı bir filmdir. Eğer sizler de bir de Almanların gözünden Nazi Almanyasını ve çöküşünü izlemek istiyorsanız bu film de tam size göre bir film. Küçük notu vermekte fayda var. Bruno Ganz filmde Hitleri canlandırmıştır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz