Ana Sayfa Finans Ertelemeli Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Ertelemeli Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Ertelemeli kredi günümüzde sıklıkla başvurulan bir kredi türlerinden birisidir. Bu kredi türünde nakit ihtiyacının karşılanması durumunda kredinin ödemeleri 3 ay veya 6 ay sonra başlamaktadır. Tabi ki bu kredi türünde ki faiz oranları farklıdır. Krediden genellikle faydalananlar ise yeni iş kuranlar ve çiftçilerdir. Çiftçiler mahsül ekebilmek için krediden faydalanır ve hasat zamanı kredi ödemelerine başlarlar.

Normal şartlarda kredi çekildikten 1 ay sonra bankalar ödeme talep etmektedir. Bu kredi türünde ise kullanıcılara kolaylık sağlanmaktadır. Genellikle ertelenen süre ise 3 aydır. Bazen araç firmaları da taşıt kredisi verirken bu yöntemi izlerler. Bu kredi türünde ise dikkat edilmesi gereken ayrıntı, 3 ay vadeden önce en azından krediyi ödeyecek bir birikim yapmaktır. Birçok kullanıcı ise kredi çektikten sonra 3 ay boyunca hiç bir hazırlık yapmadığı için kredi aşamasında zorlanırlar. Bu sebeple kullanması zor bir kredidir.

BDDK kredilerin vadesini maksimum 48 ay olarak belirlemiştir. Bu sebeple çekilecek olan kredinin vadesinin maksimum 45 olması gerekmektedir. Bu kredi türünü ise her banka vermemektedir çünkü bankaların bu krediyi vermesi durumunda 3 ay ödeme alamayacağı için bunu amorti etmek her bankanın yapabileceği gibi bir iş değildir.

Başlıca Kredi Veren Kurumlar

Akbank: Diğer bankalara oranla ertelemeli kredide ki faiz oranları düşüktür. 3 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Kredi notuna göre faiz oranları değişmektedir. Yine daha önce bu banka ile çalışmış iseniz de kampanyalar değişmektedir.

QNB Finansbank: Bu hizmeti veren bir başka kurumda QNB’dir. Katarlı grubun almasından sonra finans kaynağı genişlediği için kredi imkanı çok daha kolaydır. Şubeden başvurmak daha faydalı olacaktır. Kredi notuna göre faiz konusunda indirimlerde alınabilir.

İş Bankası: Faiz oranları yüksek olsa da kredi imkanı daha kolaydır. Daha önce İş Bankası müşterisi olunması durumunda ise kampanyalardan faydalanılabilir.

Bu kredi türünde taksitleri ertelemek diğer kredilere oranla çok daha zordur. Hali hazırda vade farkı zaten uzun olduğu için bankalar bu kredi türünde pek esnek değildir. Tabi ki yapılandırma her kredi türünde olduğu gibi bunda da vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz