Ana Sayfa Finans Esnaf Kefalet Kredisi Alma Şartları

Esnaf Kefalet Kredisi Alma Şartları

Esnafların kredi alabileceği kurumlar bireysel kullanıcılara oranla çok daha fazladır. KOSGEB ve Esnaf Kefalet bu kurumlardan başını çekmektedir. Yine Ticaret Odalarında da kredi imkanı bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi

Bu kredi türü devlet tarafından verilen bir kredidir. Tamamen KOBİ’leri desteklemek amacıyla verilen bu krediyi alabilmek için Esnaf Kefalet kurumuna başvurmalısınız. Tabi bankalarda ki durumun benzeri bu kurum içinde geçerlidir. Herkes bu krediden yararlanamaz. Yine ilden ile ve ilçeden ilçeye kredi tutarları farklılık gösterir. Bu kurumların ayrı kasaları olduğu için kasanın büyüklüğüne ve kredilerin geri dönüşüne oranla kredi imkanı sağlanmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredi Şartları

En önemli şart devlete borç olmamasıdır. Devlete borçtan kastedilen durum SGK ve Vergi Dairesi borçlarıdır. Bunların dışında harç cezaları veya takip gibi kararlarda buna dahildir. Devlet bir kişiye kredi veya teşvik vermeden önce kurumlarına borç olmama durumuna dikkat eder. Bu yüzden ilk olarak borçları tamamen kapatmalı ve borcu yoktur kağıdı alıp başvurmanız gerekmektedir.

En önemli şart ise tabi ki esnaf olmak yani bir işletme veya bilanço defterine sahip olmaktır. Bilanço defterleri bulunan esnafların kredi alma imkanı çok daha kolaydır. Kredi notu ve sicil durumu da çok önemlidir. Sicil kaydının temiz olması ve daha önce ki kredilerin ödemelerinin düzenli yapılması gerekmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz şartları sağlıyor iseniz esnaf kefalet kurumuna giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kurumun kredi kararı ise tamamen kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hiç borcunuz olmayabilir ve beyan edilen gelir tutarları da yüksek olabilir fakat bu kredi alabileceğiniz anlamına gelmez.

Esnaf Kefalet ise genellikle devlet bankaları ile çalışmaktadır. Birçok kurum ise Halkbank ile çalıştığı için başvurular bu banka üzerinden alınır.

Başvuru Süreci

Kredi başvuruları genellikle en geç 1 ay içerisinde tamamlanmaktadır. Halkbankası kredi başvurusunu inceler ve uygun görülmesi durumunda krediyi verir. Esnaf Kefalet kredisinin ödemeleri de normal kredi ödemelerinden farklıdır. Bu kredi türünde 2-3 ayda bir aylık ödeme talep edilir. Bu sebeple normal kredilerden çok daha avantajlıdır.

Başvuru sürecine başlamadan önce kredi notunu yükseltmekte çok önemlidir. Kredi kartını fazla kullanmalı, var olan kredileri zamanında ödemeli ve asgari ödeme alışkanlığını bırakmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz