Ana Sayfa Finans Ev Hanımlarına Kredi Çıkmasının Yolları

Ev Hanımlarına Kredi Çıkmasının Yolları

Ev hanımlarına kredi çıkmasının yolları oldukça minimaldir. Çünkü tüm bankalar kredi çekmek isteyen kişilerin gelirlerini kontrol etmektedir. Bazı istisnai durumlar haricinde ev hanımlarının kredi çekmesi mümkün değildir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Enpara.com, CEPTETEB, N Kolay Kredi ve Odeabank bu hususta en kolay kredi veren bankalardır. Bu bankalar arasında Odeabank dışındaki tüm bankalar gelir belgesi ve kefil istememektedir. Odeabank ise gerekli görürse gelir belgesi ve kefil istemektedir. Fakat diğer bankaların gelir belgesi ve kefil istememesi çok da birşey değiştirmemektedir. Çünkü her banka kendisine başvuran insanların SGK dökümünü incelemektedir. Bankaya başvuran ev hanımının herhangi bir SGK dökümü yoksa yani sigortalı değilse kredi çekmesi oldukça güçtür. Yani ev hanımlarına kredi çıkmasının yolları oldukça azdır.

Ev Hanımları Kredi Kullanabilir mi?

Ev hanımlarına kredi çıkmasının yolları vardır ancak bu yollar hiçbir şey yapmadan kendiliğinden açılmamaktadır. Yani çeşitli vakıfların ve devlet kurumlarının iş kurmak isteyen veya girişimde bulunacak olan ev hanımlarını desteklemesi haricinde, SGK’ya kayıtlı olarak çalışılmadığı sürece bankadan kredi çekmek mümkün değildir. Bu bahsettiğimiz durum demin sözünü ettiğimiz istisnai durumların haricindedir. Yani ev hanımlarının kredi çekme şansı azda olsa vardır.

Sözünü ettiğimiz istisnai durumlar ise;

  • Şirket ortaklığından kaynaklı düzenli bir gelirin olması,
  • Kredi isteğini karşılayacak bir kira gelirinin olmasıdır.

Yukarıda bahsettiklerimizin dışında ev hanımlarının kendi imkanlarıyla oluşturdukları gelirler ile de kredi çekme ihtimali vardır. Ancak bankalar yine de bu hususu riskli olarak değerlendirmektedirler.

Ev Hanımlarına KOSGEB Kredisi (Hibe Kredi) Desteği

KOSGEB kendi işini kurmak isteyen girişimci ev hanımlarına destek vermektedir. Çoğunlukla 50.000 lira hibe, 100.000 lira geri ödemeli 60 ay vadeli ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. Bir ev hanımı kendi işini kurmak istiyorsa bu yola başvurabilir. Ancak KOSGEB’in sunduğu bu kredi imkanının da belirli şartları vardır. Öncelikle KOSGEB’in zorunlu tutmuş olduğu eğitimlere katılmalı ve projenizi KOSGEB’e kabul ettirmeniz gerekmektedir.

Ev Hanımlarının Kredi Kullanma Şartları

  • Kredi talebinin 36 ayı geçmemesi,
  • Eğer herhangi bir ipotek verilecekse eşinin yazılı rızasının olması,
  • Resmi olacak bir biçimde gelirin beyan edilmesi,
  • Talep edilen taksitlerin aylık gelirin yarısını geçmemesi,
  • Krediden kaynaklı hiçbir şekilde idari veya yasal bir takibin olmaması.

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir mi?

Bahsettiğimiz üzere bankalar çoğunlukla kredi veya kredi kartı verme hususunda SGK’lı olarak çalışılması şartını aramaktadır. Fakat SGK kaydı olmazsa olmaz diye de bir şart sunulmuyor. Bu bağlamda kredi kartı almak adına kredi puanınız iyi düzeyde ise veya banka sizin kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapabileceğiniz hususunda bir sonuca varırsa size kredi kartı verebilir. Bunun sebebi ise ilgi mevzuatın bankalara, gelirin tespit edilmemesi durumunda bile kredi kartı verme hakkını tanımasıdır.

Ev Hanımlarının Önceki SGK’lı Çalışmaları Dikkate Alınır mı?

Bankaların öncelikli olarak baktığı husus, gelirin kredi ödemesini karşılayabilecek olma hususudur. Eğer geliriniz kredi ödemesi karşılayabiliyorsa banka muhtemelen kredi verir. İşte tamda bu yüzden bankalar kendilerinde kredi talep eden müşterilerin öncelikle SGK kaydına bakar. Çünkü SGK kaydı bankalar için büyük bir güven kaynağıdır. Bu bağlamda banka sizin o anki SGK kaydınıza bakar. Bundan önce SGK kaydınız olmuş yada olmamış bu husus açıkçası bankanın çok da umrunda olmaz.

Kefil yada İpotek gösterilmesi Ev Hanımlarının Kredi Kullanması İçin Yeterli mi?

Kefil ya da ipotek gösterilmesi bankalar tarafından ek teminat olarak görülür ve böyle bir durumda kredi ödemesi hususunda risk düşeceği için banka size kredi vermeye çok daha sıcak bakar. Fakat SGK kaydınız yoksa böyle bir teminat bile size kredi vermeye yetmeyebilir.

Ev Hanımları Çektikleri Krediyi Ödeyemediklerinde Ne Olur?

KOSGEB girişimci ev hanımlarına kredi imkanı sunmaktadır ve bu kredinin bir kısmı hibe olarak verilir. Hibe olarak verilen paranın herhangi bir geri ödemesi mevcut değildir. Fakat hibe dışında aldığınız paranın geri ödemesi KOSGEB için bile şarttır. Eğer kredi ödemesi aksatılır yada yapılmaz ise yasal süreç başlatılır. Bankalarda dahi kredi ödemesinin 2 taksit geciktirilmesinden sonra yasal süreç başlatma hakkı bulunmaktadır. Eğer KOSGEB’den yada bankadan herhangi bir kredi çekerseniz bunun geri ödemesini aksatmadan yapmalısınız. Yoksa çok fazla başınız ağrıyabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz