Ana Sayfa Pratik Bilgiler Ev Kredisi İçin Teminat Şartı Nedir?

Ev Kredisi İçin Teminat Şartı Nedir?

İnsanların çalışma amaçlarının en başında kendi evlerini ve arabalarını satın almak vardır. Günümüzde artan kredi faizleri ile birlikte ev sahibi olmak çok daha zor hale geldi. Faizin yanında ev kredisi çekebilmek içinde birçok şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ev için gerekli peşinat şartıdır.

Bankalar, alınacak olan evin değerinin %20’si kadar miktarı peşinat olarak verilmesi şartını talep etmektedir. Örneğin, 200.000 TL değerindeki bir evin banka kredisi ile satın alınabilmesi için krediyi çekecek olan kişinin en az 40.000 TL peşinata sahip olması gerekmektedir. Bu şart sağlanmadığı sürece kişinin ev kredisi çekebilmesi zorlaşmaktadır.

Ev Kredisi Şartları

Örnekte yer alan peşinat oranı kişide yoksa bu para başkası üzerinden ihtiyaç kredisi olarak alınmak zorundadır. Kısacası bu paranın kredi veya borç ile bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir.

Konut kredisinde peşinata sahip olmak, ilerleyen zamanlarda kişinin kredi taksitlerini daha da rahat ödemesine sebep olur. Kişi %20 yerine %50’lik bir peşinata sahip ise aynı vade süresinde daha az aylık taksit ve faizle ev kredisi çekebilir.

Peşinat dışında kişinin net bir gelire de sahip olması da şarttır. Başka bir şart ise aylık gelirin asgari ücretin üzerinde olmasıdır. Kişi en az 1 yıl devlet kurumunda veya özel sektörde düzenli çalışmalı ve son 3 ay sigorta primlerinde eksik olmamalıdır. Kişinin son 3 ayında ki primlerinde sorun varsa krediyi çekme süresi uzayacaktır. Kişinin kredi notuna veya gelir miktarına göre de kefil talep edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz