Ana Sayfa Genel Evde Böcek İlaçlaması Nasıl Yapılır

Evde Böcek İlaçlaması Nasıl Yapılır

EVDE İLAÇLAMA NASIL YAPILIR?

İlaçlama işi aslında bir zehirleme işidir. İlaçlama kelimesi; bilinçaltımızda, kullanılan malzemenin tehlikeli bir kimyasal olduğunu örtmektedir. Her kimyasal madde kullanım koşullarına uyularak kullanılır. Gerekli önlemler alarak her yetişkin evde ilaçlama yapabilir. Evde ilaçlama nasıl yaparım? diyenlere kısaca anlatalım.

Çok fazla tekniğe girmeden önbilgiler vermekle başlayalım. Bütün canlılar bir taksonomi içinde sınıflandırılmışlardır. Bu sınıflandırma onların yaşam ortamları, metabolizmaları, fizyolojileri, beslenme veya üremelerine göre yapılır. Hamamböceği ile karınca böcek sınıfında oldukları halde; örümcek, araknid sınıfındadır. Her canlı farklı kimyasallardan etkilenir. Birini öldüren ilaç diğerini öldürmeyebilir. Hedef haşereyi belirleyip en yakın zirai ilaç bayisine giderek uygun ilacı alırken ne kadarlık karışım yapılması gerektiği sorulmalıdır. Örneğin evde karafatma diye adlandırılan Blatta Orientalis için litreye 6-7 ml alfacypermetrin etken maddeli böcek ilacı yeterli olurken, mutfaklarda yaşayan, Alman hamamböceği olan Blattella germanica için 10-12 ml karışım hazırlanmalıdır.

Malzemeler:

-1-2 litrelik üstten pompalanan ilaçlama pompası

-Böcek ilacı

-Su

-Eldiven

-Maske

İlaçlama sırasında ve sonrasında evde canlı bulunmamalı. Pencere ve kapılar açık tutulabilir.

Eldivenlerimizi ve maskemizi giyerek başlıyoruz, 2 litrelik pompa içine 20 ml alfacypermetrin koyup üzerine 2 litre çizgisine kadar su koyup kapağı kapatıyoruz. Çalkalayıp hava basıyoruz. Süpürgelik dediğimiz duvar altları, dolap arkaları, bulaşık makinesi arkası ve lavabo altına doğru püskürtüyoruz.

İlaçlanan yüzeyi silmediğiniz sürece, kullanılan kimyasala göre 15-20 gün boyunca böcekler ölmeye devam eder. Böceklerin tamamen bitmesi bazen haftalar alır. 2 hafta sonra hala böcek görüyorsanız ilaçlamayı tekrarlayın. Yine sorunu tam olarak çözemediyseniz yetkili ilaçlama firmasıyla bağlantıya geçin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz