Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Son günlerde yaşadığımız bu kötü günlerde bizim kurtarıcımız limon kolonyası olmuştur. Kolonya bir nevi arındırıcı ve antibakteriyal özelliğinden dolayı da sıkça kullanılmaktadır. Bu yazımızda da antikbakteriyel kolonyayı nasıl evde yapabileceğinize dair önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Çünkü limon kolonyası ve diğer kolonyalar ülkemizde epeyce yüksek fiyatta satışa çıkarılmıştır. Birçok yerde de artık kolonyalara ulaşmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Evde de kolonyayı rahatlıkla yapabileceğinizi ve evde nasıl kolonya yapabileceğinizi sizlere bu yazımızda anlatmak istedik. Şimdi adım adım evde kolonya yapma tekniklerinden bahsedelim. 

Evde Kolonya Yapmak İçin Malzeler

  1. 800 ml etil alkol
  2. 15 ml limon esansı
  3. 185 ml saf ( damıtılmış ) su

Evde kolonya nasıl yapılır sorusuna adım adım ilerleyerek açıklayacağız. Yapmanız gereken şey önce limon esansı ile etil alkolü karıştırmaktır. Daha sonra ise  limon esansının etil alkol içerisinde çözünmesi beklenecektir. Bu süre çözünmeye bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir. Daha sonra damıtılmış su ilave edilerek çözelti hazırlanmış olur. Daha sonra çözeltiyi süzmek gerekecektir. Bunun için özel olarak üretilmiş kolonya süzme kağıdı veya bezi kullanılmaktadır.

Başka esanslar kullanarak da değişik türde kolonya yapmak mümkündür. Biberiye, bergomat, yeşil çay, portakal, tarçın esnası gibi esanslar da kullanılabilir.

Tabi evde kolonya yapımı için damıtılmış su ve süzme bezi bulmak biraz zahmetli olabilir. Ayrıca, unutulmaması gereken noktalardan biri etil alkol kuvvetli yanıcı ve parlayıcı bir maddedir. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir. 

Kolonya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kolonyayı evde yapmakla uğraşmayıp direkt olarak hazır satın almak istiyorsanız da dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan en önemlileri ise derecesinin yüzde 80 olmasıdır. Derecesi yüzde 80 olmayan kolonyaları tercih etmeyiniz. Çünkü derecesi ne kadar fazla olur ise o kadar fazla öldürücülük oranı bulunmaktadır. 

Bununla birlikte kullandığınız kolonyanın metil alkolden değil etil alkolden yapılmış olması gerekmektedir. Metil alkollü kolonyalar genellikle merdiven altı üretimlerde kullanılmaktadır. Bu üretimlerde kullanılan kolonyalar ucuzdur. Eğer metil alkol gözünüze değerse sizleri kör edebilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz