Ana Sayfa Girişimci Evden Girişimcilik Mümkün! İşte Püf Noktaları!

Evden Girişimcilik Mümkün! İşte Püf Noktaları!

Teknolojinin ve web dünyasının çok hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte girişimcilik dünyası pratik iş konusunda farklı mecralara yönelmeye başladı. Freelancer çalışan insanların sayısı çok ciddi rakamlara çıkmakla beraber büyük platformlar kuruldu. Bununla beraber kendi işletmesini evden yöneten birçok kişi de bulunuyor. Bütün bunlar evde çalışmak nasıl verimli olur? Sorusunu akıllara getiriyor.

Sizin için ev ortamında yapacağınız çalışmaları nasıl daha verimli hale getirebileceğinizi özel yöntemlerle beraber derledik!

Ofis Disiplini Konusunda Uyarlamalar Yapın

Evde yapılan çalışmalar kişiyi çok daha verimli hale getirebiliyor. Gün içinde yolda harcadığı zaman veya çalıştığı yerde verimsiz geçen vakit gibi birçok konudan kurtarabiliyor fakat bununla beraber farklı bir sorun ortaya getiriyor. Evden çalışmak bazen yapılacak birçok şey olması nedeniyle insana zor gelebiliyor. Bu noktada yapılan bir aksatma ciddi sorunlara yer açabiliyor. Bu nedenle evinizde mutlaka bir çalışma disiplini kurmalısınız. Bunu yaparken ofis çalışma stilinizden bazı özellikleri eve uygulayabilirsiniz.

Öncelikle evde çalışma yapacağınız ortam sabit bir ortam olmalıdır. Bir oda veya masayı bu çalışmalar için ayırmanız sizi dağınıklıktan kurtaracaktır. Aksi taktirde çalışma ortamını kurmak isterken dikkatiniz dağılabilir ve çalışma ortamından uzak kalabilirsiniz. Bunlarla beraber kendinize kesin çalışma saatleri koymanız ve o saatlerde mutlaka iş başında olmanız sizi bir yükten kurtarabilir. Örneğin 8 saatlik bir çalışma temponuzun 5 veya 6 saatini zorunlu çalışma saatleri belirleyerek gerçekleştirirseniz diğer 2 saati güne yaymak daha kolay ve verimli olacaktır.

Sosyalleşmeye Devam Edin!

İş arkadaşlarınızla sanal ortamdan kurduğunuz iletişim zaman zaman yetersiz kalacaktır. Özellikle uzun zaman görüşmediğiniz kişilerle yaptığınız iletişim daha başarısız olabilir. Bu nedenle iş arkadaşlarınızla görüşmeye ve ofise ara ara ziyaret yapmaya özen gösterin. Bu sayede ikili ilişkileriniz kuvvetlenecek ve internet ortamında daha sağlıklı bir çalışma ortamı kurabileceksiniz.

Ekip ruhunun evden çalışma konusunda oldukça güçlendirici bir yapı olduğunu unutmamak sizin için önemlidir. Size internet ortamında anlık olarak yardım edebilen ve destekleyen bir ekip sizi daha rahat hissetirecektir.

Giyime Önem Verin

Elbette evden çalışmak istediğiniz kıyafetleri giymenizi sağlıyor fakat bu konuda yapacağınız davranışlar çalışma motivasyonunuza zarar verebilir. Kendinizi kötü görmeniz sizin enerjinizi düşürecektir. Bu nedenle evden bile olsa kıyafetlerinizi kendinize hoş gelecek şekilde seçin ve bazen farklı giyim tarzları deneyin. Kendinizi ofis ortamına hazırlar gibi hazırlamanız size gün içinde çalışma enerjisi verecektir.

Kendinize Önem Verin

Evden çalışma sırasında özensiz bir ortamda veya sağlıksız koşullarda çalışmanız veriminizi ciddi anlamda düşürecektir. Uykunuzu aldığınız yataktan iş sırasında kullandığınız koltuğa kadar profesyonel çözümler arasınan seçimler yaparak karar vermelisiniz. Bulunduğunuz ortama önlemler alarak bir çalışma ortamına çevirmeniz sizi daha rahat hissettirecektir. Bununla beraber oturuş posizyonunuzdan veya yatarak çalışma stilinizden dolayı yaşayabileceğiniz sağlık sorunları konusunda bilinçli davranmanız size sağlıklı tercihler yapmanızı sağlayacaktır.

Dikkatinizi Verin

Ev ortamında çalışma ortamınızda bulunan, bilgisayarınızda bulunan veya telefonunuzda bulunan durumlar dikkatinizi sandığınızdan fazla bozabilir. Özellikle bu bazen tüm işlerinizi aksatacak seviyeye gelebilir. Bu nedenle yaptığınız iş için çalışma ortamınızı düzenlerken tüm bu dikkat bozucu şeyleri kendinizden uzaklaştırın ve telefon ve bilgisayar konusunda kendinize sınırlar koyarak bu sınırların dışına çıkmayın.

Evde Çalışıyorsunuz Unutmayın, Unutturmayın!

İnsanlar sizin sürekli evde olmanızdan dolayı sizi sürekli rahatsız edebilir veya dışarıya çağırabilir. Bu  nedenle yaptığınız işi yakın çevrenize doğru anlatın. Sizin evde bir iş yaptığınızı ve bu işin sorumlulukları altında olduğunuzu başarılı bir şekilde aktarın. Aynı zamanda kendiniz bunun farkında olun. Aksi taktirde ciddi bir düzensizlik ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Veriminizi Arttıracak Eklemeler Yapın

Bir müzik sisteminden sevdiğiniz atıştırmalıklara kadar birçok şeyi çalışma ortamınızda tutabilirsiniz. Bunlar sizi çalışma temponuza katkı verecek objelerden oluşmalıdır. Çalışma ortamınızı ne kadar kendiniz için verimli hale getirir ve eklemeler yaparsanız orada geçirdiğiniz vakit sizin için daha kolay ve verimli olacaktır. Aynı zamanda gerekirse çalışma odası için harcama yapmaktan kaçınmayın, düzenli yapacağınız işlerde burası sizin yıllarca kullanım alanınız olacaktır. Bu nedenle profesyonel tasarımlara ve çözümlere yönelmekten kaçınmamalısınız. Bunlar sizin veriminizi arttıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz