Ana Sayfa Finans Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Ortalama bir evliliğin maliyeti 50.000 TL’nin üzerindedir. Bu sebeple birçok çift evlenmeden önce bu parayı biriktirmeye çalışıyor. Parayı biriktirme imkanı olmayan çiftler ise krediye başvurmak zorunda. Devlet evlilikleri desteklediği için faizsiz olarak kredi imkanı mevcut fakat bu kredinin limiti düşük. Devletin yaptığı teşvike yakın birçok banka düşük faiz oranları ile genç çiftlere kredi hizmeti veriyor.

Evlilik kredileri, ihtiyaç kredisi kategorisinde yer alan kredi türüdür. Bu krediden yararlanmak için belirli şartlara sahip olmak gerekmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet destekli evlilik kredisi imkanı vardır fakat belirli şartları bulunmakta. Bu krediden yararlanmak için çiftlerin en fazla 24 yaşında olması gerekmektedir. Ülkemizde ki yasal evlilik yaşı 18 olduğu içinde alt limiti belirtmeye gerek yok. Çiftler eğer üniversite mezunu ise tavan yaş sınırlaması 26’ya çıkmaktadır.

Çiftlerden herhangi birinin büyük çaplı bir suçu olmaması gerekmektedir. Yine çiftlerden birisi daha önce evlilik yapmış ise devlet destekli krediden yararlanamaz. Bu kredide ilk yıl geri ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer çiftler ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olmuş ise bu süre 2 yıla çıkmaktadır. Bu kredi türünün üst limiti 10.000 TL’dir ve vadesi 36 aydır.

Bankalara oranla bu kredi türünde faiz imkanı oldukça düşüktür. 36 ay vadede yapıldığı için çok avantajlı olan bu kredinin tek dezavantajı limitinin az olmasıdır. Bu kredinin başvurusunu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yapabilirsiniz. Krediyi ise Ziraat Bankası vermektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Aşağıda ki bankalar, evlilik kredisi adı altında özel bir hizmet vermektedir. Başvuru şartları zamanla değişebilir ve faiz oranları sürekli olarak değiştiği için oran bilgisi vermedik.

Vakıfbank Evlilik Kredisi

Bu kredi türünde 18 ay vade imkanı bulunmakta. Kredi verilirken kefil veya ipotek talep edilmez. Üst limit 20.000 TL’dir. Banka; Gelir Bilgisi, İkametgah Bilgisi ve Nüfus cüzdanı gibi evraklar talep etmektedir.

KuveytTürk Evlilik Kredisi

En avantajlı kredilerin başında gelmektedir. 36 ay vade seçeneği olduğu gibi üst kredi limiti 100.000 TL’dir. Bu limitten faydalanmak tamamen kişinin gelir bilgisine kalmış bir durumdur. Teminat talep edilmese de gelir bilgisi talep edilir.

YapıKredi Evlilik Kredisi

En yüksek kredi çekme tutarı 100.000 TL’dir. Vade oranı 36 aydır. Faiz oranları kişinin kredi tercihine göre değişiklik göstermektedir. Bankanın kredi başvurusunda onaylanması halinde talep ettiği belgeler; maaş bordrosu veya esnaf ise gelir vergisi beyannamesidir.

Faiz oranı noktasında en avantajlı banka Vakıfbank ve KuveytTürk’dür. Bunların dışında Ziraat Bankasının devlet destekli verdiği kredide oldukça avantajlıdır. Eğer 10.000 TL’nin üzerinde para lazım ise önce devlet destekli krediyi ardından yukarıda ki bankaların herhangi birinden kredi çekebilirsiniz.

Eğer yüksek miktarda para lazım ise KuveytTürk en iyi seçenek gibi duruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz