Ana Sayfa Pratik Bilgiler EYT Nedir? Şartları Nelerdir?

EYT Nedir? Şartları Nelerdir?

Emeklilik durumu insanların gençken önemsemediği fakat yaşın ilerlemesi ile birlikte çok araştırılan ve dikkat edilen bir konudur. Emeklilik, yaşlı veya çalışma imkanı olmayan bir kişinin hayatını garanti altına alan bir sistemdir. Son zamanlarda ise EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar gündemi meşgul eden bir konudur. EYT, emeklilik primlerini doldurmuş fakat çeşitli sebeplerden dolayı emeklilik yaşını bekleyen kişilerin olduğu gruba verilen isimdir.

Hükümet kanadından yapılan son açıklamaya göre bu durum şuan için mümkün olmasa da seçim öncesi bir karar alınabilir ve yaşa takılan kişiler direkt olarak emekli edilebilir. Konuyu çok uzatmadan şartlara geçelim.

EYT Şartları Nelerdir?

Emeklilik noktasında kadınlarla erkekler arasında büyük farklar bulunmaktadır. Kadınlar genel olarak erkeklerden daha önce emekli olabilirler. EYT konusunda da durum bu şekildedir. Eğer bir kadın doğum yapmadan önce sigortalı bir işte çalışmış ise doğum borçlanmasına gidebilir. Doğum borçlanmasına en fazla 3 kez gidilebiliyor. Her borçlanma 2 yıl olmak üzere kadınlar 6 yıl boyunca doğum borçlanmasına gitme hakkına sahiptir. Borçlanmaya gidildikten sonra ise sigortalı bir işte çalışmama şartı bulunmaktadır.

Evlat edinme noktasında da devlet bu konuda kişileri teşvik etmek adına evlat edinen kadınlara da doğum borçlanması hakkı tanımaktadır. Engelli bir çocuk sahibi olan kişide engelli çocuğunun bakıma muhtaç olduğunun tespiti sonrası erken emeklilik hakkına sahiptir. Engelli bir çocuğa sahip olan annenin ise günleri 1 değil 1,25 olarak sayılmaktadır ki buda 4 gün çalışan bir kadının priminin 5 gün olarak işlenmesi anlamına gelmektedir.

Kadınlara tanınan bu haklar geniş olsa da erkeklerde ki teşvik ve uygulamalar daha dardır. Erkekler sadece askerlik borçlanması yapabilirler. Bir erkek askere gitmeden önce sigortalı bir işte çalışmış ise askerlik borçlanmasına gidebilir ve askerlikte bulunduğu süre gün primlerinden düşürülmektedir.

Erken emekli olmanın en önemli şartı ise erken işe başlama tarihidir. Eğer çocuklarınızın geleceğini düşünüyorsanız 18 yaşını geçtiği gün birkaç ay olsa da sigortalı bir işte çalışın. Bir kişi işe ne kadar erken başladıysa emeklilik yaşı da o kadar erken olmaktadır.

Cumhurbaşkanının açıkladığı rakam ise birçok uzman tarafından abartılı bulunmaktadır. Kuvvetle muhtemel danışmanlar bu konuda yanlış bir bilgilendirme yaptılar çünkü şuan ülkemizde EYT olan kişi sayısı maksimum 500,000 kişidir. Bu yıl olmasa bile 2019 yılı içerisinde bu kanun meclisten geçebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz