Ana Sayfa Pratik Bilgiler Finansal Okuryazarlığın Önemi ve En Önemli Terimleri

Finansal Okuryazarlığın Önemi ve En Önemli Terimleri

Başarılı yatırımların temelinde finans ve ekonomi bilgisine sahip olmanın öneminden daha önce bahsetmiştik. Finansal okuryazarlık, finans ve ekonomi bilimlerinde ki terimlerin öğrenilerek başarılı finansal adımlar atmak anlamına gelmektedir. Finans ile ilgili bir haber okurken veya dövizin anlık artışını değerlendirilirken finansal okuryazarlık bilgisi devreye girmektedir.

Bir yatırımcının enflasyon, açığa satış, arbitraj, ayı piyasası, faiz, boğa piyasası ve diğer terimleri bilmesi çok önemlidir. Yatırımcı bu kavramları bildiği takdirde daha iyi adımlar atar ve mevcut şartlar karşısında daha iyi pozisyon alır.

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes’e göre 4 önemli finansal okuryazarlık terimini sizlere aktaracağız.

Bütçe

Bütçe oluşturmak ile ilgili bir çok kaynak ve yazılım bulunmaktadır. Bankalar konu ile alakalı bütçenizi takip edebileceğiniz ücretsiz yazılımları sizlerin kullanımına sunmaktadır. Bütçe sanılanın aksine hazırlaması zor bir kavram değildir.

Bütçe yazılımlarına ilgili verilerin düzenli girilmesi durumunda harcanan ve kazanılan tüm paranın yani gelir ve giderin hesabı rahatlıkla tutulabilir. Bu şekilde “ay sonunda cebimde hiç para kalmıyor” gibi bir serzenişte yaşanmamış olur.

Birikim

Geleceği inşa etmenin en önemli yöntemi birikim yapmaktır. Yapılan birikimler ek gelir oluşturarak yapılabileceği gibi giderler de azaltılarak yapılabilir. Birikim ile ilgili bilgi sahibi olmak ve birikim yapmanın yöntemlerini öğrenerek daha iyi yatırımlar yapabilirsiniz.

Faiz

Basit faiz ve bileşik faiz gibi kavramları kavrayıp buna göre pozisyon almak çok önemlidir. Bileşik faiz çok avantajlı ve karlı bir yatırım aracıdır. Bileşik faizin temelleri 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Eski bir kazanç yöntemi olan bileşik faize para yatırarak ve bu yatırılan parayı sürekli olarak destekleyerek gelecek garanti altına alınabilir.

Enflasyon canavarının en büyük düşmanı faizdir. Kısaca enflasyon paranın yıldan yıla değer kaybetmesidir. Yakın zamanda enflasyon oranı tekrardan açıklanacak ve bu oranın %20’lere yakın olması bekleniyor. Faizlerin ise %20’nin üzerinde olduğu bir ortamda en kazançlı yatırım aracı faizdir.

Kredi Kartı

Kredi kartı ve kredi notu gibi kavramlardan özellikle krediler kategorisinde ki yazılarımızda sıklıkla bahsettik. Bir evi yıkmak yapmaktan çok daha kolaydır. Aynı durum kredi notu içinde geçerlidir. 1 aylık kredi kartı borcunu ödememek kredi notunu yerle bir ederken düşen kredi notunu aynı seviyeye getirmek çok daha zordur.

Kredi notu terimine hakim olunduğunda kredi kartı kullanımları da daha bilinçli yapılır. Kredi notu kavramının işinize yaramadığını düşünebilirsiniz fakat ülkemizde borçlanmadan gelecek kurmak veya taşınmaz mal varlığı edinmek çok zordur. Bu sebeple kredi çekerken karşımıza çıkan kavram olan kredi notunu korumak çok önemlidir.

Ülkemizde yapılan araştırma sonuçlarına göre ise kredi notu en çok Üniversite dönemlerinde düşmektedir. Öğrenciler kredi kart borçlarını ertelediği veya ödemediği için kredi notları düşmekte ve ilerleyen dönemlerde iş kurarken zorlanmaktadırlar. Bu sebeple gençlik döneminde alınan kararların tüm geleceği etkileyeceğini unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz