Ana Sayfa Pratik Bilgiler Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yıllardır beri var olan ancak insanlardan tarafından pek de bilinmeyen birşey idi. Kredi notu kredi çekmek isteyenler için yüksek önem arz etmektedir. Bankaya kredi veya kredi kartı için başvurduğunuzda bu nota göre size kredi/kredi kartı çıkmakta ve bu çıkacak olan limit yine notunuza bağlı olarak belirlenir. İnsanlar kredi notu diye birşey bilmez iken kredi ya da kredi kartı talebinin reddedilmesini ve bu hususun neden kaynaklandığını bilmez idi.

Günümüzde ise hemen hemen herkes tarafından bankaların sizin finansal performansınıza göre kredi/kredi kartı verdiğini bilmektedir. Bu bağlamda en çok dikkat edilen hususlardan biri de Findeks kredi notudur. Findeks kredi notuna bakarken, hem notunuzu görebiliyor hem de bu notu yükseltmek adına atmanız gereken adımlar  sizlere sunuluyor.

Bildiğiniz üzere bankalar size kredi verirken öncelikli olarak kredi notuna bakar. Bu bağlamda kredi notunu daima yüksek tutmak oldukça önemlidir.

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

 1. Kredi kullanım yoğunluğu
 2. Kredi/Kredi kartı kullanım alışkanlığı
 3. Yeni kredi açılışları
 4. Mevcut hesap ve borç durumu
 5. Diğer bilgiler

Kredi notu yukarıda sıralamış olduğumuz maddelere göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamanın daha da detayı vardır ancak bu bahsettiğimiz 5 madde kredi hesaplamasının temel unsurlarıdır. Bankalar kredi notunuzu özellikle bu 5 maddeye bakarak vermektedir.

Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri

Bu bağlamda Findeks Kredi Notu’nu yüzden fazla faktör etkilemektedir. Bu bağlamda kapsamlı bir algoritma söz konusudur. Bu sebeple kredi notunu etkileyen temel faktörleri aşağıda sıraladık. Eğer bu temel faktörlere dikkat ederseniz kredi notunuz zaman içerisinde artış gösterecektir.

 1. Kredi kartlarınızın limitlerini ihtiyacınız doğrultusunda belirleyin. Kredi kartı limitinizin gerektiğinden fazla yüksek olması notunuzu olumlu anlamda asla etkilemez.
 2. Kredi kartı borcunu var ise bu borcu en aza indirin. Hatta mümkünse borçlarınızı sıfırlayın. Eğer kredi kartınızın yalnızca asgari tutarını ödüyorsanız bu husus zaman içerisinde notunuz düşmesine sebebiyet verebilir.
 3. Kredi ödemelerinizin daima gününde ödeyin. Bankalar borcuna sadık olan ve ödemelerini günü gününe yapan müşterileri çok sever. Bu bağlamda böyle bir müşteri olursanız banka size kredi vermekten çekinmez.
 4. Bir tek ihtiyacınız için birden fazla kredi başvurusunda bulunmayın. Kısa süre içerisinde çok fazla kredi başvurusu yapmanız bankalar tarafından eksi puan yemenize sebep olur.
 5. Gerçekten ihtiyacınız yoksa kredi başvurusunda bulunmayın. Kenarda köşede dursun dediğiniz para aslında sizin paranız değildir. O para sizin borcunuzdur ve bu husus bankaları olumsuz etkileyebilir
 6. Finansal hayatınızda istikrara önem verin. Faturalarınızı ve kredi borçlarınızı günü gününe ödeyin. Gerekirse bankanıza otomatik ödeme talimatı verin. Harcamalarınızı hesaplayın ve yüksek miktarlardaki para çıkışlarını detaylı bir şekilde inceleyin.
 7. Findeks üzerinden Risk Raporu’nuzu devamlı olarak takip edin. Ayda 1 Risk Raporu almanız bu bağlamda yeterli olacaktır. Böylelikle bankalarda ki ürünlerinizi ve bu ürünlerdeki gelişmeleri yakından takip etmiş olursunuz.
 8. Bu bahsettiklerimiz ile birlikte yine de notunuzu iyi tutma hususunda kendinizden emin olamadıysanız bir Not Danışmanı’ndan yardım talep edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz