Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Fransa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Fransa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlık konusunda en sıkı ülkelerden biri olan Fransa’dan nasıl vatandaşlık alabileceğiniz konusunda bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız. Fransa’da bir süre yaşamış kişilerin aklına acaba Fransa vatandaşlığı alabilir miyim çifte vatandaşlık hakkımı kullanabilir miyim gibi sorular gelmektedir. Aslında çoğu Türk vatandaşı çalıştığı ülkelerden aldığı vatandaşlık ile birlikte çifte vatandaşlık hakkını kullanmaktadırlar. 

Ama yeni çıkarılan kanunlar ve sıkı tutumlar içerisinde çifte vatandaşlık oldukça zor haklar arasında yer almaktadır. Çifte vatandaşlık yerine eğer Fransa vatandaşlığı istiyorsanız kendi vatandaşlığınızdan çıkmanız ve tek vatandaşlık içerisinde yer almanız gerekmektedir. Alman vatandaşlığı için de durum bu şekildedir. Çünkü Türkiye Avrupa Birliği içerisinde yer almamaktadır. Eğer Fransa’da bir evlilik yaşadıysanız daha kolay bir şekilde vatandaşlık alabileceğinizi sizlere bildirmek isteriz. Şimdi hangi belgelerin isteneceği konusunda bilgi verelim.

Fransa Vatandaşlığı İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Fransa vatandaşlığı için hangi belgeler gerektiğini merak ediyorsanız, aşağıda yer alan noktalara dikkat edebilirsiniz. Fransa vizeniz ya da oturma izniniz olduğu zaman birçok hakka sahip olabilirsiniz. Fransız vatandaşlarının sahip olduğu eğitim alma, çalışma, tıbbi yardım alma gibi birçok yasal hakka sahip olmakla birlikte Fransa’daki seçimlerde oy kullanamazsınız, seçme ve seçilme hakkınız olmaz veya bazı kamu hizmetlerinden yararlanamayabilirsiniz.

Fransa’da sürekli oturum izni talebi yerine Fransa vatandaşlığına geçtiğiniz taktirde Avrupa Birliği vatandaşı olarak kabul edilirsiniz ve Avrupa Birliği üye devletlerinde serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Kendi uyruğunuzdan tamamen çıkmak yerine çifte vatandaş olabilirsiniz. Çifte vatandaşlık için aşağıda yer alan belgeleri getirmeniz yeterli olacaktır. 

  1. Vat-12 formu (Fransa’daki Türkiye Başkonsolosluğu’ndan alınabilmektedir)
  2. Nüfus Cüzdanının orijinali ve 2 fotokopisi
  3. Fransız Kimlik kartının orijinali ve 2 fotokopisi
  4. Fransa vatandaşlığına geçiş sırasında isim değişikliği yapılmışsa, değişiklik yapıldığına dair mahkeme kararının tercümesi ve 2 adet fotokopisi
  5. Fransız Vatandaşlık Belgesinin orijinali ve 2 fotokopisi

Yukarıda yer alan belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bununla birlikte harç ve posta bedellerinin tam ve eksiksiz bir şekilde vadeli hesaba yatırmanız gerekecektir. Ayrıca Türk Başkonsolosluğuna da başvurmanız ve Vat 12 formunu vermeniz gerekecektir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz