Ana Sayfa Pratik Bilgiler Garanti Bankası Avans Hesap ve Özellikleri

Garanti Bankası Avans Hesap ve Özellikleri

Garanti Bankası’nın müşterilerine sunduğu Avans Hesap sayesinde, kullanıcılar hesaplarında para olmadığı durumlarda bile, nakde sıkışmadan tüm gündelik ve bankacılık işlemlerini, hızlı ve zahmetsizce gerçekleştirebiliyorlar. Bu kısa vadeli nakit desteği sayesinde müşterilerin hem ödemeleri aksamıyor, hem de uygun faiz oranıyla kendi arzu ettikleri zamanda borcunu kapatabiliyor.

 Avans Hesabın Özellikleri

Müşteriler avans hesaplarını kullanarak kredi kartı, fatura gibi ödemelerini yapabilir, okul taksiti, kredi ödemesi, otomatik ödeme veya SGK primi ödemeleri gibi düzenli yapılması gereken ödemelerin hesapta para olmasa bile aksamadan gerçekleştirilmesini sağlayan kısa vadeli bir kredi türüdür.

Ayrıca müşteriler, avans limitlerini ATM’den nakit olarak çekebilir veya Garanti Bankası’na ait banka kartları ile söz konusu limiti alışverişlerinde kullanılabilir.

Avans Hesap’ın müşteriye tanımlanmasıyla veya tanımlanacak limitin tutarıyla ilgili müşteriden talep edilecek herhangi bir masraf veya ücret bulunmamaktadır.

Müşteriler Avans Hesap’larını istediği sıklıkta kullanabilir. Kullanımla ilgili müşteriye uygulanacak herhangi bir işlem adedi veya sınırlama bulunmamaktadır.

Avans Hesap kullanıcıları, bu limiti kullandıkları gün sayısı kadar faiz ödeyeceklerdir. Ay içerisinde kullanılan gün sayısı üzerinden belirlenecek olan faiz tutarı, bir sonraki ay hesaptan otomatik olarak çekilecektir. Ayrıca müşteri Avans Hesap’ını kullanıp, aynı gün hesabı yeniden artı bakiyede kapatsa bile, bir günlük faiz ödemesi tahsil edilecektir.

Avans Hesap kullanmak isteyen müşterilerin dikkat etmesi gereken tek husus, yasa gereği Avans Hesap’ların yılda 1 gün artı bakiyede kapanması gerekmektedir. 1 gece Avans Hesap’ın kapatılması sonrasında, kullanım yeniden istenildiği bakiyede devam edilebilir.

Nasıl Açılır Kapanır Başvuru ve Şartlar

Garanti Bankası müşterileri, banka nezdinde bulunan vadesiz hesaplarına tanımlanacak bir Avans Hesap limiti tanımlanmasını talep edebilirler. Başvurular Garanti Bankası şubelerinden, internet bankacılığından, cep banktan yapılabilir. Başvuru için müşterilerin nüfus cüzdanı ve Gelir belgesi ile olması yeterlidir. (kişilerin meslek türlerine göre gelir belgesi türü değişmektedir.)

İnternet Bankacılığından yapmak için ⇒ Başvurular ⇒ Kredi ⇒ Avans Hesap adımları,

Mobil Bankacılıktan yapmak için ⇒ Bankacılık İşlemleri ⇒ Başvurular ⇒ Krediler / Avans Hesap adımları sırasıyla takip edilerek başvuru gerçekleştirilebilir ve limit artırım taleplerini yine aynı kanallardan yapabilir.

Avans Hesap kullanmak isteyen bireysel müşteriler toplam 7.500 TL’ye olan kullanımlarını, KOBİ’ler ise toplam 12.000 TL’ye kadar olan kullanımlarını Cepten veya İnternet bankacılığından yapabilirken, bunların üzerindeki kullanımlar için şubelerden destek alınmalıdır.

Faiz Hesaplama ve Maliyet

Garanti Bankası tarafından belirlenmiş Avans Hesap faizi %1,84 (banka faiz oranını değiştirebilir, piyasa koşullarına göre aşağı veya yukarı yönlü güncellenebilir, en güncel oranlar banka ile teyit edilmelidir)’dür. Faiz oranı, kredinin vadesi ve tüm vergiler eklendiğinde ortaya çıkacak örnek ödeme tablosu aşağıdaki gibi olacaktır:

Kredi Tutarı (TL) Kullanım Süresi (Gün) Faiz Tutarı (TL) Vergi ve Fon Tutarı (TL) Toplam Geri Ödeme (TL)
250 TL 1 0,15 0,03 250,18
250 TL 7 1,07 0,21 251,29
250 TL 30 4,6 0,92 255,52
500 TL 1 0,31 0,06 500,37
500 TL 7 2,15 0,43 502,58
500 TL 30 9,2 1,84 511,04
1.000 TL 1 0,61 0,12 1.000,74
1.000 TL 7 4,29 0,86 1.005,15
1.000 TL 30 18,4 3,68 1.022,08

Avans Hesap kullanan tüm müşterilere, banka tarafından her ayın sonunda ekstre gönderilir. Bu ekstreler e-mail yoluyla ücretsiz olarak gönderilebilir veya posta yoluyla müşterinin adresine postalanabilir. Posta yoluyla gönderimde banka tarafından müşteriden 1,94 TL (banka tarafından tutar yükseltilebilir, güncel tutar için banka ile teyit edilmelidir) posta gönderim ücreti tahsil edilmektedir.

Taksitli Nakit Avans

Garanti Bankası’nın taksitli kredi kullanmak isteyen müşterilerine sunduğu en popüler ürünlerden biri Taksitli Nakit Avans’dır. Aylık faizi %2,02 (faiz oranı banka tarafından değiştirilebilir veya piyasa koşullarına göre güncelleyebilir, en güncel bilgi için banka ile teyit edilmelidir)’dir.

400,00 TL – 20.000 TL arasındaki tutarlar için kullanılabilecek Taksitli Nakit Avans’ların geri ödemesi de 5-12 ay aralığında taksite bölünerek yapılabilir.

Taksitli Nakit Avansın Diğer Özellikleri

  • Müşteriler Taksitli Nakit Avans kullanmak istediklerinde herhangi zahmetli bir formalite ile uğraşmadan, internet bankacılığından, cep şubeden, telefon bankacılığından veya şubelerden yapılabilir,
  • Taksitli Nakit Avans’ın kullanım limiti, o andaki kullanılacak olan kart limitinin en fazla %87’si kadar olacaktır,
  • Miles & Smiles, Flexi, Money Bonus, American Express ve Bonus kartlar ile Taksitli Nakit Avans kullanılabilir,
  • Kullanımın yapıldığı kart eğer henüz 2 aydan daha kısa süredir kullanılıyorsa, başvuran müşterinin Taksitli Nakit Avans talebi değerlendirilmez. Mutlaka 2 ayı geçmiş olması gerekmektedir.
  • Taksitli Nakit Avans kullanımlarında bonus kazanımı olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz