Ana Sayfa Genel Gastrit Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Neden Olur?)

Gastrit Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Neden Olur?)

Gastrit nasıl tedavi edilir sorusu pek çok kişi için hayati öneme sahiptir. Mide iltihabı olarak da adlandırılan bu rahatsızlık yemeklerin arkasından kendisini belli eder. Sindirim rahatsızlığı olan gastrit genellikle yetişkin insanlarda görülür. Gastrit ile ilgili pek çok bilgi internet üzerinde dolanıyor. Ancak bu bilgilerin pek çoğu gerçeği yansıtmıyor. Bu sağlık sorunundan kurtulmak isteyenlerin doktora gitmesi gereklidir. Gastrit beslenme ile yakından alakalıdır. Bundan dolayı bu hastalığa sahip olan kişiler doktorlarının vereceği diyet listesine uymalıdır.

Gastrit basit bir rahatsızlık değildir. Bazı kişiler bu hastalık ile yaşamaya alışmaya çalışır. Ancak çok daha büyük sorunlar ile karşılaşılmaması adına tedavisi yapılmalıdır. Gastritin farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavilerden birisi seçilmeden önce rahatsızlığın hangi boyutta olduğu incelenmelidir.

Gastrit Nasıl Anlaşılır?

Gastrit belirtileri farklı olabilir. Bu fark da gastritin akut mu yoksa kronik mi olup olmadığına göre oluşur. Akut yani aniden ortaya çıkan gastritin belirtileri arasında gaz, geğirme, bulantı, kusma, midede ekşime gibi şeyler vardır. Bunun yanı sıra karnın üst bölümünde oluşan ağrı, yanma gibi belirtiler de akut gastritin habercisi olabilir. Kronik gastritte mide ağrıları akuta oranla daha azdır. Kronik gastrit genellikle yemeklerden sonra şişkinlik, sürekli olarak bulantı hissi, ağza sürekli kötü bir tat olması şeklinde kendisini gösterir. Gastritin tedavisi de akut ya da kronik olmasına göre değişir.

Gastrit Teşhisinin Yapılması

Gastrit tedavisine geçilmeden önce ilk olarak teşhisin konması gerekir. Bunun için de iç hastalıkları uzmanlarına yani dahiliye bölümüne gidilmelidir. Şikayetlerin neler olduğunu öğrenen doktorlar şüphelendikleri durumlarda gastrit için testler uygularlar. Genellikle gastrit endoskopi ile anlaşılan bir rahatsızlıktır. Bunların yanı sıra nefes ve kan testleri de yapılabilir. Ayrıca üst mide ve bağırsakların röntgenin de çekilmesi teşhisin konulabilmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Gastrit Neden Olur?

Yemeklerin yenilmesinin ardından belirtilerini göstermeye başlayan gastrit çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Bu hastalığın en temel nedeni beslenme alışkanlıklarıdır. Çok fazla yağlı ve fast food ile beslenen kişilerde gastrit olma olasılığı oldukça yüksektir. Ayrıca fazla acı ya da ağır olan yemekler de gastrite yol açar. Gastritten kaçınmak için yapılması gereken en önemli şey düzenli beslenme alışkanlığın edinilmesidir. Gastrit nedenleri arasında bazı hastalıklar da olabilir. Gastrite yol açabilecek hastalıklar şunlardır:

  • Kalp hastalıkları,
  • Safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar,
  • Ateşli hastalıklar.

Midede hastalıkların oluşmasının bir başka nedeni ise strestir. Stres bütün vücudu etkileyebilir ancak ilk olarak midede problemler yaşanmasına neden olur. Stres ya da gerginlikler midede asidin artmasına yol açar bu da gastritti meydana getirir. Midesinde problemi olan kişilerin alkol ve sigara kullanımından da uzak durması gerekir.

Gastrit Tedavisi

Mikrobik bir yapıya sahip gastritin tedavi edilmesi şarttır. Gastritin en önemli tedavilerinden birisi beslenmek alışkanlıklarının düzene sokulmasıdır. Bundan dolayı diyetisyenin tavsiyesinde gastrit diyeti uygulanmalıdır. Bir başka tedavi şekli ise mide koruyucu ilaçların alınmasıdır. Ayrıca midenin yanmasına neden olan alkol, acı yiyecekler, fast food gibi şeylerden de uzak durulmalıdır.

Gastritin geçmesi için doğal çözümler arayan kişilere gösterilebilecek yiyecek ise yoğurttur. Yoğurt sindirimi kolaylaştıran bir besindir. Bundan dolayı gastritten kaynaklı rahatsızlıkların da azalmasını sağlar. Bunun dışında yeşil çayların da mideyi rahatlatma etkisi vardır. Bu yüzden gastrit için yeşil çayların tüketilmesi de tavsiye edilir. Bunlara ilave olarak zencefilin de antibakteriyel özelliğinin gastriti iyileştirme konusunda iyi geldiği söylenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz