Ana Sayfa Genel Gaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri ve Tedavisi)

Gaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri ve Tedavisi)

Gaz sancısını geçirmenin yolları nelerdir sorusunun cevabını öğrenmek hem yetişkinler hem de bebekler için oldukça önemlidir. Bağırsaklarda ya da midede meydana gelebilen bu gaz, sancıya neden olmasının yanı sıra kalpte ve göğüste sıkışmalara da yol açar. Bu yüzden de pek çok kişi gaz sancısı sırtıma vuruyor gibi şikayetler ile karşılaşabilir. Ayrıca oluşan gazlar mide bulantısını da tetikleyebilir ve bunun sonucunda da kusmalar yaşanabilir. Yani gaz sancıları hafife alınacak şeyler değildir.

Gazların oluşmasının temel nedeni havanın yutulması ve yenilmiş olan yiyeceklerin bağırsak baterilerince fermante edilmesidir. Bu da hem bağırsaklarda hem de midede gaz birikmesine yol açar. Bu gaz dışarı atılmazsa da sıkışmalar ve yoğun sancılar meydana gelir. Bu gazlar dikkate alınmalı ve vücuttan atılmasının yolları aranmalıdır.

Gaz Oluşumuna Neden Olan Faktörler

Gaz genellikle havanın yutulması sonucunda olur. Ancak bunun dışında bağırsakların düzenli çalışmaması ve kabızlığın yaşanması da gaz sıkışmalarına yol açar. Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması anlamına gelir. Bu da gaz birikmesine neden olur. Bir başka neden ise tüketilen yiyeceklerin sindirilememesidir. Fazla ve ağır yemeklerin tüketilmesi hazımsızlığı bununla beraber de vücutta gaz birikmesini meydana getirir.

Bunların yanı sıra bazı başka sağlık sorunları da gaz oluşturur. Örneğin çölyak hastalığı sindirim ile ilgili bir rahatsızlık olmasından dolayı vücutta gaz da yapar. Gaz oluşturabilecek bir başka hastalık ise huzursuz bacak sendromdur. Bu rahatsızlık bağırsak çalışmasını etkilemektedir. Düzgün çalışmayan bağırsaklar da gaz anlamına gelir.

Bebeklerde Gaz Sancısı

Özellikle anne sütü ile beslenen bebekler sıklıkla gaz sancısı yaşayabilirler. Bu sancıların önüne geçebilmenin ve bebeğin gazdan kurtulmasını sağlamanın da yolları mevcuttur. Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer sorusuna verilebilecek en iyi cevap masajdır. Karına uygulanan masaj bağırsak hareketlerini tetikleyecek ve gazın dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır. Bebeklerde gaz oluşumunu engelleyebilmek için yapılması gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Emziren annenin gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durması,
  • Bebeklerin az az ve sık sık beslenmesi,
  • Beslenmenin ardından bebeklerin yatırılmaması, en az yarım saat boyunca dik pozisyonda tutulması.

Yetişkinlerde Gaz Sancısı

Vücuttaki gazlar ve buna bağlı olarak da sancılar, kişilerin yaşmalarını olumsuz etkiler. Bundan dolayı bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde gaz nasıl çıkarılır konusu oldukça önemlidir. Gaz sancısını gidermenin en iyi yollarından bir tanesi egzersiz yapılmasıdır. Özellikle temiz havada yapılan hafif tempolu yürüyüşler gazdan kurtulmak için birebirdir. Bunların yanı sıra bazı karın hareketleri de midede ya da bağırsakta biriken gazların dışarıya atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Bebeklerde olduğu gibi yetişkinlerde de karına yapılan masaj, gaz sancılarını azaltmak için etkili bir yöntemdir.

Gaz Sancısından Kurtulmanın Doğal Yolları

Karnımda gaz var nasıl çıkarabilirim gibi sorunlar ile boğuşan kişilere tavsiye edilebilecek bazı doğal yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi papatya çayıdır. Vücudun rahatlamasını sağlayan papatya çayı aynı zamanda sancıları da geçirme gibi bir etkiye sahiptir. Yine aynı şekilde nane çayı da gaz için önerilen içeceklerden birisidir. Nane özellikle midede yaşanan problemlerin geçirilmesi için tüketilir. Bundan dolayı midedeki gazlara da iyi gelen bir çaydır.

Gaz sancısı doğal tedavilerden bir diğeri ise zencefildir. Neredeyse tüm rahatsızlıklar için tavsiye edilen zencefilin hazmı kolaylaştırma ve mideyi yatıştırma etkisi vardır. Bu etkiler de gazın giderilmesini sağlar. Bunların yanı sıra sindirimi kolaylaştıran kimyon, bal kabağı gibi yiyecekler de gaz sancılarının geçirilmesinde etkili yollardandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz