Ana Sayfa Hukuk Geciken Borçlar İçin Noterden Gelen İhtarname ve Sonuçları

Geciken Borçlar İçin Noterden Gelen İhtarname ve Sonuçları

Kredi notunun iyi olması ve aylık düzenli bir gelirin olması durumunda kredi çekmek çok kolaydır. Çekmek kolay olsa da kredilerin ödemelerinde zorluklar yaşanmaktadır. Ülkemizde ki işsizliğin artması, piyasaların daralması ve satışların azalması ise birlikte kredilerin ödemesinde de sorunlar yaşanmaktadır.

Batık kredilerin oranları her gün daha fazla artarken birçok kişi kredi öderken sorunlar yaşamaktadır. Bu yazımızda ise ödenmeyen krediler veya kredi kartı borçlarının yasal takibe girmesi ile ihtarname ve sonuçlarını aktaracağız.

İhtarname, hukuksal bir dayanağı olan her türlü durumunda karşı tarafa gönderilen sözleşme ve kanunlar ile doğan talep ve kazanımların yazılı olarak sunulmasıdır. Bankalar borçlarını alamadığında ilk olarak kişi ile iletişime geçer ve yapılandırma seçeneği sunar. Eğer borçlu kişi yine de borçlarını ödeyemiyorsa ihtarname gönderilir. İhtarname de bankanın alacaklarının yazılı olduğu yasal bir teminattır.

İhtarname gönderilmesi için borcun tutarı veya şekli hiç önemli değil. Bankalar, kredi kartı, ticari kredi, BCH, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi fark etmeksizin bu belgeyi gönderebilir. Borcun tutarı da hiç önemli değildir. 500 TL gibi bir borcun ödenmemesi durumunda da adrese ihtarname gönderilir. İhtarname son seçenektir ve bundan önce bankalar borcun durumuna göre borçlu kişiyi sürekli arar.

İhtarnameler noter onaylıdır ve yasal bir belgedir. Bu belgenin borçlu kişiye ulaşması durumunda kesinlikle saklanması gerekmektedir. İhtarname belgesinin üzerinde ilgili kurum ve borç tutarı yazmaktadır. Bu borç ile alakalı kiminle iletişime geçilmesi gerektiği de yazmaktadır. Bu kişi genellikle bankanın avukatıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz