Ana Sayfa Müşteri Hizmetleri Gediz Elektrik Dağıtım Genel Merkez Telefonu

Gediz Elektrik Dağıtım Genel Merkez Telefonu

Elektrik dağıtımı uzun yıllar devlet tarafından yapıldıktan sonra politika değişikliğine gidilmiştir. Bu aşamadan sonra bu önemli görev özel sektöre devredilmiş ve şirketler tarafından hizmet verilmeye başlamıştır. Özelleştirme sonrasında Ege Bölgesinin önemli kentlerine bu hizmeti, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. vermeye başlamıştır.

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. sadece İzmir ve Manisa’ya hizmet verirken, bölgenin en önemli kentlerinin burası olması, şirketin görevinin kolay olmadığını göstermektedir. Toplamda 25.276 km2’lik bir alanda hizmet veren şirketin, abone sayısı 3,3 milyondan daha fazladır. Direkt olarak elektrik hizmeti verilen kişi sayısının ise 6 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bahse konu rakamların her geçen gün biraz daha arttığını söylemek yanlış olmayacaktır.

İzmir ve Manisa il sınırları içerisinde 29 merkezi olan şirket, yaşanan sorunları kısa sürede gidermektedir. Gediz Elektrik Dağıtım genel merkez telefonu sayesinde insanlar, yaşadıkları sorunları şirkete bildirmekte ve gerekli çözüm ilgili ekipler tarafından yapılmaktadır.

Gediz Elektrik Dağıtım İhbar Hattı

Gediz Elektrik Dağıtım ihbar hattı, elektrik konusunda yaşanan her türlü sorun için kullanılabilir. Böylece sorunlara müdahale hızı ciddi şekilde artmış olur. İhbar hattına ilişkin numaralar şu şekildedir:

  • Telefon: 0 232 477 26 00
  • Faks: 0 232 435 13 92
  • Mail: bilgi@gdzelektrik.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz