Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Genel Tasarruf Yöntemleri

Genel Tasarruf Yöntemleri

Yapılan yatırımlar ve birikimler, gençlik döneminden ziyade yaşlılık döneminde çok daha önemlidir. İnsanlar gençken daha verimli çalıştıkları için gençlik döneminde paraya olan ihtiyaç daha azdır. Bu yüzden geleceğinizi garanti altına almak için genç yaşlardan itibaren tasarruf yapıp birikim yapmalısınız.

Bu yazımızda ise genel tasarruf yöntemlerini aktaracağız.

Genel Yöntemler

Tasarruf yapmanın en önemli yolu alışveriş sonrası artan para üstlerini bir kumbarada biriktirmektir. Bu yöntem size klişe gelse de market alışverişlerinizden her gün kumbaraya 3 TL gibi bir para atmanız yılda 1000 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Bu parayı da önemli bir sağlık sorununda veya acil ihtiyaç halinde kullanabilirsiniz.

Alışveriş yapmadan önce 2 kez düşünmelisiniz. Birçok insan alışveriş esnasında doğru karar veremez ve ihtiyacı olmadığı şeyleri satın alabilir. Bu yüzden bütçenizi aşacak veya ay sonunda sizi sıkıntıya sokacak alışverişlerden önce en az 1 gün boyunca düşünmelisiniz. Muhtemelen düşündükten sonra bu alışverişten vazgeçeceksiniz.

Kredi kartı harcamalarını ve banka hesaplarını sürekli kontrol etmekte tasarrufun en önemli yöntemidir. Örneğin, kredi kartı harcamalarını gözden geçirirken sizin tarafınızdan yapılmayan bir harcamayı tespit edebilirsiniz. Tespit sonrasında ise bankaya başvurarak bu işlemin iptalini sağlayıp paranızı geri alabilirsiniz.

Kredi kartı kullanmak ise tecrübe ve eğitim gerektiren bir şeydir. Birçok kişi kredi kartı kullanırken ay sonunda bu karttan yapılan tutarın ödenmesi gerektiği gerçeğini unutmaktadır. Bu yüzden tüm harcamaları mümkün olduğunca nakit yapmalısınız.

Sigara ve alkol gibi maddeler birçok kişinin para harcadığı zararlı alışkanlıklardır. Eğer günlük olarak bu alışkanlıklara harcadığınız parayı kenara atabilirseniz bu alışkanlıklara harcadığınız tutarı tespit edebilirsiniz. Tespit ettikten sonra ise bu alışkanlardan vazgeçmeniz çok daha kolay olacaktır.

Aylık 3,000 TL kazandığınızı varsayım. Günlük kazancınız ise 100 Türk Lirasıdır. Günde 10 saat çalıştığınızı var sayarsak saatlik kazancınız 10 TL’dir. Buradan yola çıkarak aldığınız her şeyi saatlik tutara göre hesaplayın. Örneğin 1 paket sigara aldınız. Bu sigara için günde 1 saat çalıştığınız anlamına gelmektedir. Bir pantolon aldınız ve 100 TL ödediniz. Bu da 1 gün boyunca pantolon için çalıştığınız anlamına gelmektedir. Buradan yola çıkarak aldığınız ürünlerin emeğinizi karşılayıp karşılamadığını hesaplayabilirsiniz.

Birikim için yüksek hedeflerden ziyade kısa vadeli hedefler sizi daha çok teşvik edecektir. Aylık 200 TL yerine haftalık 50 TL biriktirmeyi hedeflerseniz bu amacınıza daha rahat ulaşabilirsiniz.

Stok yapmak maliyetlerinizi düşürecektir. Bir üründen sürekli olarak ayda 10 tane alıyorsanız bu ürünü tek tek almayın. 3 aylık stok yaparken bu üründen 30 tane alacağınız için satıcı ile pazarlık yapma şansınız doğacaktır. Tabi ki bunlar dayanıklı gıda maddeleri için geçerlidir.

Genel olarak tasarruf yöntemlerini anlattık. Bu yöntemler dünyanın her yerinde tasarruf yapan kişilerin başvurduğu yöntemlerden sadece birkaçıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz