Ana Sayfa Genel Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Evde Tedavisi)

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Evde Tedavisi)

Geniz akıntısını geçiren yolları bilmek bu rahatsızlıktan kurtulabilmek adına önemlidir. Geniz akıntıları vücudun fazla mukus üretmesi sonucunda ortaya çıkar. İnsan vücudu normalde de mukus üretir. Bu mukus ağzın, burnun ya da genzin nemli olmasını sağlayan bir salgıdır. Herhangi bir zamanda da mukus boğazdan akar. Normal seyrinde izlediği zaman bu fark edilen bir durum değildir. Ancak bazı hastalıkların tetiklemesi ile mukuslar fazla üretilmeye başlar ve rahatsız edici bir boyuta gelebilir. Bu geniz akıntısı mide bulantısı da yapar. Bunun da nedeni boğazdan aşağıya doğru sürekli bir sıvının iniyor olması ve boğazda daima bir şey varmış hissi yaratmasıdır. Bundan dolayı nasıl tedavi edileceği öğrenilmeli ve bu yöntemler bir an önce uygulanmaya başlanmalıdır.

Neden Geniz Akıntısı Olur?

Geniz akıntıları genellikle başka hastalıkların etkisiyle ortaya çıkar. Bazı hastalıklar mukus üretimini hızlandırır ve geniz akıntısı oluşmasına neden olur. Pek çok insanda geniz akıntısı grip sebebiyle meydana gelir. Grip gibi soğuk algınlıkları yüz bölgesindeki tüm salgıları etkileyen bir sağlık sorunudur. Bundan dolayı mukus üretiminin hızlanmasını da tetikler. Geniz akıntısına neden olan diğer hastalıklar ise şu şekildedir:

  • Alerjiler,
  • Gebelik,
  • Burundaki yapısal bozukluklar,
  • Soğuk havalar.

Geniz Akıntısının Tedavisi

Geniz akıntısı bir hastalığın sonucunda meydana geldiği için ilk olarak buna neden olan hastalığın bulunması gerekir. Örneğin soğuk algınlığı kaynaklı geniz akıntısı yaşanıyorsa bunu geçirmenin yolu soğuk algınlığının tedavisinden geçer. Geniz akıntısı ve balgam hayatı büyük oranda etkiler. İnsanların nefes almasını, konuşmasını zorlaştıran bu durum boğazda ağrıların yaşanmasına da yol açar. Bu rahatsızlığı geçirebilmek için genellikle burun spreyleri doktorlar tarafından yazılır. Bu spreyler burun kanallarını açarak akıntının da azalmasını sağlar. Evde burun spreyi hazırlamak isteyenlere de verilebilecek tavsiye tuzlu sudur.  Tuzun su ile karıştırılmasının ardından bu karışımın burundan geçilmesi ilk başta rahatsız etse de sonrasında büyük bir rahatlama hissi verecektir.

Geniz Akıntısı İçin Evde Yapılacaklar

Bu rahatsızlığı geçirebilmek için evde yapılabilecek bazı şeyler vardır. Örneğin burnun sürekli olarak boşaltılması böylece sinüs kanallarının temizlenmesi geniz akıntısına en iyi gelecek şeylerden bir tanesidir. Bunların dışında yapılabilecek şeyler şu şekilde sıralanabilir:

  • Burna buhar tutulması,
  • Evin tozdan arındırılması,
  • Evin düzenli olarak havalandırılması.

Geniz akıntısı doğal tedavilerden bir diğeri de sıcak çorbaların içilmesidir. Çorbalar genzi yumuşatarak akıntının da yavaşlamasını sağlar. Önerilen çözümlerden bir diğeri ise zencefil çayıdır. Bir bardak sıcak suyun içerisinde 1 ya da 2 kaşık zencefil atılması ile hazırlanan bu çay geniz akıntısını geçiren en etkili yöntemlerdir. Bu çayın etkisini arttırabilmek için içerisinde biraz da tarçın eklenebilir. Bunların yanı sıra suyun içerisinde az miktarda elma sirkesinin eklenmesi ve bunun tüketilmesi de geniz akıntısını geçiren bir etkiye sahiptir.

Geniz Akıntısı İçin İbrahim Saraçoğlu’nun Tavsiyesi

Geniz akıntısı bitkisel tedavi öneren kişilerden bir tanesi de İbrahim Saraçoğlu’dur. Kimyager aynı zamanda da akademisyen olan Saraçoğlu tüm sağlık sorunlarının tedavisinin doğada mevcut olduğunu düşünen bir kişidir. Ünlü bitki uzmanının geniz akıntısı için önerdiği şey ise adaçayıdır. 1 bardak suyun içerisinde 1 tatlı kaşığı adaçayının eklenmesi ve bu şekilde bir süre demlendirilmesi ile hazırlanan bu çay geniz akıntısına iyi gelen yöntemlerdendir. Adaçayının içilmesinin yanı sıra bu karışım ile günde 2-3 kere yapılacak gargara da etkiyi arttıracak ve geniz akıntısından hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz